Dlaczego zwiększenie wielkości blocków jest konieczne?


 Najczęstszym argumentem przeciwko powiększaniu wielkości bloku z obecnego 1mb jest „blocki nie są jeszcze pełne więc nie musimy nic robić”

Prawdą jest, że jak narazie nie  osiągneliśmy limitu bloku, a średnia wielkość jest na poziomie 30%-40% maksymalnej pojemności.

Należy pamiętać, że moment w którym transakcje są rejetrowane oraz moment znalezienia blocku nie jest taki sam. Oznacza to, że złe rzeczy zaczną się dziać w całej sieci jeśli zbliżymy się do maksymalnego limitu i nie podejmiemy żadnych działań.
Transakcje są tworzone za każdym razem jak ludzie używają swoich bitcoinów. Istnieją dzienne oraz tygodniowe cykle w ilości transakcji, ale co każde 10 minut ilość transakcji jest to mniej więcej taka sama jak 10 minut temu.

Blocki jednak są znajdowane czasami losowo. Zdarza się, że kilka blocków zostaje odkrytych w ciągu jednej godziny, a czasami górnicy nie mają tyle szczęścia i żaden block nie zostanie znaleziony.
Różnica w tworzeniu nowych transakcji w sieci oraz losowy charakter odkrywania nowych blocków oznacza, że nigdy nie będziemy mieli blocku w 100% pełnego. Czasami górnicy znajdą kilka blocków pod rząd zbierając wszystkie wiszące w sieci transakcje i rozkładając je.

blocksize
Musimy jednak być przygotowani na sytuację w której górnicy nie będą mieli tyle szczęścia w poszukiwaniach. Kolejka transakcji czekających na potwierdzenie będzie zużywać coraz więcej pamięci w każdym full node. Full node może zacząć odrzucać transakcje z kolejki przez co potwierdzenia będą mniej wiarygodne.

Jeśli ilość transakcji oczekujących na potwierdzenie będzie za duża, sieć będzie przepełniona, wolna i zajęta robieniem niczego produktywnego. Bardziej jednak prawdopodobne, że ludzie przestaną używać Bitcoin ponieważ czas oczekiwania na potwierdzenie transakcji będzie zdecydowanie za długi przez co sieć straci jeden ze swoich największych atutów.

Na początek grudnia 2016 planowany jest fork sieci Bitcoin oraz zwiększenie wielkości blocku z obecnego 1mb do 20mb.Zwiększenie wielkości bloku jest konieczne dla dalszego funkcjonowania sieci. Musimy wypracować bezkompromisowe rozwiązanie które które zaakceptuje większość użytkowników i sprawnie przyjmie się w całym ekosystemie. Będzie to bezprecedensowe wydarzenie w ujęciu zarówno socjologicznym jak i ekonomicznym ponieważ będziemy świadkami wprowadzenie nowego prawa do którego dobrowolnie ludzie na całym świecie będą się stosowali. Każdy będzie mógł zaproponować swoje poprawki kodu, lecz w ostatecznej wersji nie będzie żadnych pół środków i będziemy musieli zaakceptować zaproponowaną wersje taką jaka jest. Będzie robiła ona to do czego została zaprogramowana. Będzie to historyczny update przeprowadza po raz pierwszy na taką skalę.

Previous vTorrent łączy sieć Torrent z kryptowalutmi
Next 21 Inc. będzie kopać bitcoiny Twoim tosterem

3 komentarze

 1. Mateusz Kowalczyk
  Maj 10, 2015
  Odpowiedz

  „Będzie to historyczny update przeprowadza po raz pierwszy na taką skalę.” – a na obrazku widać co innego – że już raz był zmieniany.
  Pozatym co z systemem licytowania – CI którzy dali większą prowizję zostaną obsłużeni wcześniej Ci którzy później, później lub wcale, czemu to rozwiązanie zostało odrzucone?

  • Maj 11, 2015
   Odpowiedz

   ale wtedy Bitcoin był uzywany w porywach przez kilka tysięcy osób na świecie i był raczej ciekawostką bez realnej wartości więc zabawy ze zmianą kodu były łatwiejsze. Obecnie są to miliony uzytkowników, miliardy dolarów i tysiące miejsc pracy które są uzależnione od sprawnego forka.

 2. karaljo
  Maj 11, 2015
  Odpowiedz

  Ciekawy post. Napisz coś więcej o całym koncepcie ulepszania source code

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *