Categories
USD
We are in Social
13 maja
2015
Artykuły Minning
64729 Views

Czy kopanie Bitcoin jest wciąż opłacalne?

Kopanie Bitcoinów to proces w którym zostajemy nagradzani monetami w zamian za utrzymywanie komputerów służących do weryfikacji transakcji w sieci. Górnicy zarabiają na Bitcoin jeśli cena rynkowa będzie wyższa niż koszt wydobycia czyli koszt sprzętu oraz prądu ponieważ takie komputery pracują non stop. Wraz z rozwojem tego sektora powstało wiele specjalistycznych urządzeń służących tylko i wyłącznie do generowania Bitcoin, a większość rynku przejęły specjalistyczne kopalnie o olbrzymiej mocy obliczeniowej. Zwykli użytkownicy zadają sobie pytanie czy jeśli nie dysponujemy dziesiątkami tysięcy złotych na sprzęt, dalej kopanie Bitcoin może być opłacalne?

Możemy wyróżnić kilka czynników które mają wpływ na to czy kopanie może dalej generować jakieś zyski. Musimy uwzględnić koszt prądu aby utrzymywać nasze urządzenia, dostępność oraz koszt samego sprzętu do kopania oraz trudność wydobycia. Trudność jest mierzona w hash na sekundę potwierdzające transakcje w sieci Bitcoin. Poziom trudności odpowiada szybkości rozwiązywania algorytmu. Trudność zmienia się wraz z ilością komputerów podłączanych do sieci. Im więcej mocy obliczeniowej tym trudność jest większa lecz gdy moc spadnie, trudność również przyjmie mniejsze wartości. Dzieje się tak ponieważ protokół Bitcoin jest zaprojektowany w taki sposób, aby generować nowe monety co każde 10 minut niezależnie czy sieć wspiera jeden czy milion komputerów. Ostatnim czynnikiem jest cena jednostkowa Bitcoin jako waluty.

bitcoin-mining

Cały sektor odpowiedzialny za specjalistyczny sprzęt do kopania jest bardzo młody. Jeszcze do 2013 roku cała sieć była utrzymywana na komputerach domowych i na swoim laptopie byłeś w stanie znaleźć blok o wartości 50BTC. Czasy te jednak bezpowrotnie minęły ponieważ po wprowadzeniu na rynek specjalistycznych układów application specific integrated circuit chips (ASIC) które umożliwiały kopanie z ponad stukrotnie większą mocą niż komputery domowe. Gdy górnicy używali starych układów do wspierania sieci trudność mniej więcej pokrywała się z ceną Bitcoin ponieważ utrzymanie sieci wymagało ogromnych nakłądów energii elektrycznej która musiała zostać pokryta ze sprzedaży wygenerowanych monet. Jednak wraz z pojawieniem się na rynku układów ASIC koszty prądu zostały znacząco obniżone przy kilkudziesięciokrotnie zwiększonej mocy obliczeniowej.
Opłacalność przed i po ASIC

W 2010 roku generowanie Bitcoin odbywało się po prostu przy użyciu domowych komputerów i było bardzo opłacalne z kilku powodów. Po pierwsze ci górnicy już posiadali sprzęt którego używali na co dzień więc nie musieli inwestować w nowe komputery. Mogli na poziomie oprogramowania zmienić ustawienia by kopać jeszcze efektywniej. Po drugie były to czasy bez profesjonalnych firm posiadających całe magazyny specjalistycznych urządzeń do kopania które weszły do gry z ogromną mocą obliczeniową. Pojedynczy górnicy nie mieli szans ze specjalistycznymi firmami nawet jeśli mieli prąd za darmo.

Układy ASIC zmieniły całą grę. Domowe kopanie na ogólnodostępnych stało się bardziej hobbystyczne ponieważ praktycznie nie jest możliwe pokrycie kosztów podstawowego sprzętu oraz prądu potrzebnego do działania swojej koparki. Generowanie nowych monet i utrzymywanie sieci stało się wielo milionowym biznesem w którym kilka firm wyspecjalizowało się wciąż rozwijając swoje produkty w taki sposób, aby podnieść moc obliczeniową oraz obniżyć koszty prądu.

dif

Kopanie jednak może przynieść zyski jeśli będziesz miał odpowiednio dużo cierpliwości, środków na inwestycje w sprzęt oraz wiedzę. Specjalistyczny sprzęt jest coraz łatwiej dostępny dla klientów indywidualnych. Możemy równiez ustawić poziom poboru prądu dzięki czemu będziemy mieli wpływ na koszty utrzymania naszej kopalni. Jeśli chcesz mieć realne zyski powinieneś również przeprowadzić dokładną analizę i obliczyć kiedy zaczniesz zarabiać przy uwzględnieniu wszystkich kosztów sprzętu, utrzymania oraz ceny jednostkowej Bitcoin. Weź pod uwagę szczególnie:

  1. Koszt energii elektrycznej: Ile płacisz za prąd? Pamiętaj, że czasami cena zmienia się w zależności od pory roku, od godziny ponieważ czasami znacznie taniej jest w godzinach nocnych oraz od innych czynników według których rozlicza Cię Twój dostawca. Znajdziesz wszystkie te informacje na swoim rachunku wyrażone w kWh.
  2. Efektywność: Ile energii elektrycznej zużywa Twoja kopalnia? Wielkość ta jest wyrażona w Watach.
  3. Czas: Ile czasu poświęcisz na kopanie? Zakładasz kopać w określonym okresie czasu czy po wygenerowaniu danej ilości monet?
  4. Cena Bitcoin: Jaka jest aktualna jednostkowa cena Bitcoin?

W sieci można znaleźć kalkulatory które pomogą Ci podjąć decyzję o inwestycji w swoją własną kopalnie takie jak www.coinwarz.com czy mining-profit.org. Po wrowadzeniu wyżej wymienionych danych otrzymasz wszystkie informacje po jakim czasie Twoja inwestycja się zwróci oraz ile szacunkowo będziesz w stanie wygenerować dziennie.

Przeprowadź taką analizę kilkukrotnie wprowadzając różnie ceny zarówno Bitcoin jak i prądu. Zmień również trudność by zobaczyć jak wpłynie ona na efektywność Twoich urządzeń. Pamiętaj, że trudność konsekwentnie rośnie i nie zanosi się żeby górnicy na całym świecie odpuścili. Ustal jaka cena Bitcoin pozwoli Ci realizować zyski. Cena ta będzie dla Ciebie ceną równowagi i musisz sprzedawać owoce swoich poszukiwań powyżej tej kwoty by zrealizować zysk z tego przedsięwzięcia.

Żeby mieć większe szanse z olbrzymimi centrami obliczeniowymi, indywidualni górnicy mogą dołączyć do tak zwanych minning pool. Jest to nic innego jak grupa ludzi która łączy swoje urządzenia i dzieli się wszystkimi wykopanymi monetami. Takie rozwiązanie może przyspieszyć zarabianie i zmniejszyć trudność co będzie bardziej opłacalne od kopania solo.

Aby odpowiedzieć na pytanie czy kopanie Bitcoin jest dalej opłacalne musisz obliczyć wszystkie koszty oraz zyski generowane przez Twój setup. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi ponieważ zależy to od zbyt wielu czynników. Musisz sobie odpowiedzieć, czy w razie spadku ceny jesteś w stanie wstrzymać się ze sprzedażą monet i poczekać na lepszy kurs, musisz uwzględnić spadające ceny sprzętu  i trudność ze sprzedażą swoich specjalistycznych koparek oraz mieć na uwadzę zmieniającą się cały czas trudność sieci. Gdy spada cena Bitcoin kopanie przestaje być opłacalne przez co więcej ludzi wyłącza swoje urządzenia powodując spadek trudności sieci przez co łątwiej znaleźć nowe monety. Jednak gdy cena rośnie, trudność zwiększa się ponieważ konkurencja również staje się większa.

 
Leave a ReplyNajczęściej czytane

13 maja 2015
Artykuły, Minning
Czy kopanie Bitcoin jest wciąż opłacalne?
Kopanie Bitcoinów to proces w którym zostajemy nagradzani monetami w zamian za utrzymywanie komputerów służących do weryfikacji transakcji w sieci. Górnicy zarabiają na Bitcoin jeśli cena rynkowa będzie wyższa niż koszt wydobycia czyli koszt sprzętu oraz prądu ponieważ takie komputery pracują non stop.
05 kwietnia 2016
Artykuły, Minning
Wystartował OpenBazaar- zdecentralizowana platforma do handlu
12 maja 2015
Artykuły, Minning
Stacje benzynowe Lukoil przyjmują Bitcoin
Stacje benzynowe Lukoil na Litwie, Łotwie oraz Estonii akceptują Bitcoiny. Serwis SpectroCoin pośredniczy w przyjmowaniu tej waluty oraz jest odpowiedzialny za wszelkie techniczne kwestie.