Kim jest Satoshi Nakamoto?


 

 

W marcu 2014 roku okładka magazynu Newsweek zawierała informacje o tym, że twórcą Bitcoin jest  Dorian Nakamoto bezrobotny matematyk oraz inżynier znający się bardzo dobrze na komputerach mieszkający w Temple City.  Nie była to jednak pierwsze ani ostatnie śledztwo dziennikarskie ponieważ swoich sił próbowali również dziennikarze The Telegraph, Wired czy Forbes’a. Wszystkie próby łącznie z marcową zakończyły się fiaskiem.

Dorian Nakamoto wydał stanowcze oświadczenie, że nie ma nic wspólnego z tym projektem oraz całkowicie się od niego odcina.Setki blogów, serwisów oraz telewizji z całego świata podchwyciły ten temat. Po publikacji artykułu bardzo dużo osób chciało się z nim skontaktować lub przeprowadzić wywiad co dla komputerowego nerda nie jest szczytem marzeń. Setki blogów, serwisów oraz telewizji z całego świata podchwyciły ten temat .

5e191112bebf41d372252f2c496102b4
Nathaniel Popper z gazety New York Time podał kolejne nazwisko, które może stać za całym projektem. Nathaniel jest dziennikarzem oraz autorem książki Digital Gold. Uważa on, bazując na swoim śledztwie oraz poszukiwaniach, że ojcem bitcoina jest nie kto inny jak Nick Szabo.
W latach dziewięćdziesiątych, Nick pracował jako konsultant w firmie DigiCash. W 1998 stworzył można by powiedzieć pierwowzór Bitcoina o nazwie ” Bit Gold” który używał praktycznie tej samej technologii. Jest on znanym entuzjastą Bitcoina oraz bierze czynny udział w powstawaniu nowych startupów oraz rozbudowie całej infrastruktury.
Popper miał okazję spotkać Szabo osobiście w zeszłym roku podczas imprezy u Dana Moreheada, założyciela funduszu inwestycyjnego odważnie wspierającego ekosystem Bitcoin jakim jest Pantera Capital. Zarówno wtedy jak i przed publikacją artykułu Nick wszystkiemu zaprzeczył.

Potrzebujemy Satoshiego?

 

Żadne z dotychczasowych śledztw dziennikarskich nie przyniosło konkretnych dowodów. Nie ma jednak najmniejszego znaczenia kim tak naprawdę jest Satoshi. Protokół Bitcoin jest open sourceowy więc każdy ma do niego dostęp. Ten kto wymyślił cały koncept blockchain na pewno musi być osobą wyjątkowo inteligentną lecz dzięki publicznemu kodowi, matematyce gwarantującej zgodność oraz świetnej społeczności skupionej wokół tej waluty prawdziwa tożsamość twórcy jest sprawą drugorzędną. Każdy ma możliwość dokonać poprawki lub usprawnienia kodu, wprowadzenia opcji płatności Bitcoin w swojej firmie czy najzwyczajniej w świecie kupić monety stając się współwłaścicielem całego projektu. Satoshi Nakamoto to każdy z nas który wierzy w ideę zdecentralizowanych walut oraz całą technologię blockchain.

źródło:www.nytimes.com

 

Previous Obalamy Bitcoinowe mity
Next Czym są Colored Coins?

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *