Czym są Colored Coins?


Colored Coins to nic innego jak Bitcoin lub żeby być bardziej dokładnym część Bitcoina w postaci kilku satoshi która została oznaczona w taki sposób, żeby reprezentować innych aktywów takich jak akcje firmy, amerykańskie dolary, kredyt na samochód czy złoto. Żeby zrozumieć jak to działa trzeba najpierw zrozumieć czym tak naprawdę jest Bitcoin i jak rzeczywiście działa.

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin to technologia wymyślona przez anonimowego programiste ukrywającego się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Nikt nie wie kim jest w życiu prywatnym, ani czym się zajmuje lecz nie ma to najmniejszego znaczenie. Bitcoin jest open sourceowy dzięki czemu tysiące programistów z całego świata przeprowadziło audyt oraz weryfikacje kodu nie znajdując żadnych ukrytych funkcji. Tłumaczenie działania Bitcoin nie jest prostą sprawą ponieważ nie możemy się odnieść do niczego w naszej historii, ani porównać do istniejących rozwiązań. Nie mniej mam jednak nadzieję, że pomogę Ci w zrozumieniu tego fenomenu.

bitcoin-why-new2

Bitcoin jest otwartym, cyfrowym protokołem umożliwiającym przesyłanie oraz rejetr transakcji w internecie w ten sam sposób w jaki Hypertext Transfer Protocol (HTTP) jest protokołem obsługującym strony internetowe czy Simple Mail Transfer Protocol (SMTP) odpowiedzialny za emaile. Protokół Bitcoin został opisany przez Nakamoto w 2009 i od tego czasu jest rozwijany oraz wspierany przez miliony osób na całym świecie.

Zadaniem protokołu Bitcoin jest umożliwienie sieci komputerów obsługiwanych przez użytkowników którzy nie znają się osobiscie na połączenie się przez internet w celu wspólnego utrzymywania oraz weryfikacji poprawności wspólnej bazy danych zwanych Blockchain. Blockchain można porównać do swego rodzaniu rejestru prowadzonego przez banki czy giełdy w którym są wszystkie operacje przesyłu Bitcoin wewnątrz sieci. Z tego rejestru możemy dowiedzieć się który adres ma ile monet i kiedy miała miejsce dana transakcja.
Każdy bitcoin  ma bardzo przydatną funkcjonalność pełnienia swego rodzaju certyfikatu autentyczności z dziennkiem wszytskich zmian właściciela przez cały okres od momentu wygenerowania. Gdy ktoś postanowi przesłać daną monetę innej osobie, protokół cyfrowo podpisuje bitcoina. Można znaleźć pewną analogię do funkcjonujących już coraz rzadziej czeków bankowych tktóre równiez wymagają podpisów właścicieli w celu zrealizowania. W osoba która otrzymała cyfrowe monety również w pewnien sposób podpisuje bitcoina tak, aby sieć nikt rozpoznała jego podpis w przyszłości gdy chciał by przesłać te monety dalej. W ten sposób certyfikat własności bitcoinów może być przenoszona za pośrednictwem internetu z jednego komputera lub urządzenia mobilnego na drugie bo konieczności udziału firm pośredniczących obsługujące płatności takich jak banki czy specjalne serwisy.


Podsumowując, Bitcoin jest open sourceowym protokołem i oprogramowaniem do obsługi blockchain czyli swego rodzaju rejestru transakcji oraz aktualnego stanu posiadania monet.

Double-Spending i cena rynkowa

Finalnie bitcoiny są takimi samymi cyfrowymi plikami jak dokumenty Word, pliki mp3 czy zdjęcia. Każdy plik można kopiować bez większych problemów. Jeśli prześle Ci bitcoina możesz zrobić wiele kopii.

Czyli jeśli możesz kopiować i wklejać wedle upodobać zostane milionerem tworząc miliony bitcoinów?

Nie. Każdy bitcoin ma unikatowy identyfikator i blockchain, obsługiwany przez globalną sieć komputerów z uruchomionym oprogramowaniem Bitcoin, może rozpoznać ostatnią aktualną wersję tej konkretnej monety. Jeśli będziesz chciał swoje skopiowane miliony monet przesłać poprzez sieć Bitcoin, cały proces weryfikacji sprawi, że staną się one nic nie wartymi plikami ponieważ blockchain nie będzie dłużej rozpoznawał ich jako najnowszą i najbardziej aktualną wersję danej monety.

static1.squarespace.com

Dlatego właśnie bitcoiny nie są narażone na ‚double spend’ czyli wysłanie tych samych monet dwa razy. Raz przesłana moneta do drugiego użytkownika, jesli ta transakcja została poprawnie zweryfikowana przez globalną sięć nie może sotać wysłana ponownie. Nowym właścicielem tej jednostki stała się osoba która otrzymała je podczas poprzedniej transakcji.
Ta cecha eliminująca problem wysyłania dwa razy tych samych monet oraz weryfikacja posiadania bitcoinów stała się fundamentem do opracowania konceptu colored coin. Sieć Bitcoin posiada podobne zabezpieczenia jak New York Stock Exchange czy występujące w naturze zaadoptowane przez ludzkość jako środek wartości, złoto.

W jaki sposób powstają Colored Coins?

Żeby prościej to zobrazować można pomyśleć o wszystkich bitcoinach jako identyczncyh, pustych kartkach papieru. Są one częścią pracującej non stop sieci Bitcoin, lecz zaraz po powstaniu wszystkie są puste. Każda pusta kartka to moneta  przypisana jej od początku do końca. Każda informacja zapisana na danej kartce do 29 Kwietnia 2014 roku powodowała, że sieć Bitcoin miała problemy, żeby rozpoznać taką monetę co w rezultacie powodowało, że przesłanie jej do innej osoby było niemożliwe.
29 Kwietnia 2014 roku, główny klient Bitcoin został zaktualizowany do wersji 0.9 w której została dodana nowa funkcja zwana OP_RETURN. Dzięki tej aktualizacji kartki papieru przypisane do każdej monety mogą zostać zapisane i swobodnie przesyłane w sieci Bitcoin. Możemy wpisać tam „50 akcji RED PROJECT” , umowe sprzedaży czy akt własności kamienicy i przesłać je do innej osoby używającej sieci Bitcoin.

Czy Colored Coins się przyjmą?

Jako cyfrowa technologia działająca w internecie, bitcoiny moga być przenoszone na każdy komputer, tablet czy smartfon, globalnie oraz natychmiastowo tak łatwo jak wysłyłanie emaila lub sms. Są przesyłane peer-to-peer(P2P) bezpośrednie od nadawcy do odbiorcy bez uczestnictwa pośredników. Jest to bardzo ważne dla colored coins i daje nieograniczone możliwości.
Pomyśl sobie o instrumentach finansowych takich jak akcje, obligacje czy udziały. Emitentami tych aktywów są firmy lub banki które handlują nimi na różnych giełdach papierów wartościowych. Dzięki Colored Coins emitenci mogą wprowadzić każde aktywa do sieci Bitcoin i umożliwić kupno każdemy na świecie, bez żadnych geopolitycznych barier, który ma dostęp do internetu oraz najprostszego komputera czy nawet smartfona.

static1.squarespace.com2
Co więcej, podpisywanie monet zmieniając je w colored coins może zostać wykonane na domowym komputerze z minimalną prowizją która obecnie wynosi mniej niż $1. Dzięki temu wiele aktywów oraz wartości którymi nie można było dotąd handlować dostają swoją szansę. Jako przykład wyobraźmy sobie młodego mechanika który zbiera na nowe narzędzia w zamian za udział w przyszłych zyskach jego warsztatu czy dzieciaki zbierające na wymarzony rower czy książkę.
Prawdziwy potencjał colored coins tkwi w możliwości jaką daje każdemu małemu biznesowi lub osobie prywatnej do dostępu do  światowych rynków finansowych. Mała fabryka w Pcimiu Dolnym może znaleźć inwestorów w Japonii czy Ugandzie. Aryści mogą sprzedawać swoje utwory na całym świecie, a zbiórki na cele charytatywne mogą być przeprowadzane szybciej, taniej i na większą skalę. Ciężko sobie wyobrazić jak wiele innowacji oraz przyszłych biznesów wyniknie z tego projektu, ale możemy być pewni że znacznie ułatwi to życie i da nowe możliwości milionom ludzi.

Zagrożenia

Oczywiście istnieją pewne zagrożenia związane z tą technologią. Colored Coins są przesyłane wewnątrz sieci Bitcoin, lecz różnią się one od zwykłych monet tym, że reprezentują coś co istnieje poza siecią jak akcje firmy. Są ściśle powiązane z aktywami wyposzczonymi przez daną firmę czy osobę więc w przypadku problemów finansowych, niewywiązaniu się z obietnic lub zwyczajnym fiaskiem biznesowym nasze akcje mogą być bezwartościowe. Najsłabszym ogniwem jest tutaj człowiek więc musimy liczyć się, że ktoś może nie honorować tych akcji lub że możemy zostać ozukani.
Nie powinniśmy obawiać się tej technologii jednak musimy pozostać czujni. Tak samo jak email umożliwił kontakt rodzin królewskich z Nigerii ze spadkobiercami na całym świecie w celu przekazania milionów dolarów, bez wątpienia nie do końca uczciwi ludzie użyją  Colored Coins jako opcji do zainwestowania w nieistniejące firmy czy kopalnie diamentów na Alasce. Oszustwa poprzez email są już rozpoznawane przez praktycznie każdego użytkownika internetu i przy odpowiedniej edukacji ludzie ludzie zrozumieją ryzyko związane z colored coins.

RichTella

Co dalej?

Obecnie colored coins jest są bardzo młodym projektem i technologia jaka za nimi stoi jest nie do końca zrozumiała dal przeciętnych użytkowników internetu. Nie istnieje jeszcze rynek gdzie możemy kupić akcje google czy obligacje skarbu państwa za Bitcoin. Każdy taki rynek może być obsługiwany przez Colored Coins. Jak narazie tylko kilka portfeli i dosłownie jeden lub dwa serwisy eksperymentuje z tą technologią. Jesteśmy dopiero na początku tej technologii i potrzeba jeszcze troche czasu i tysięcy linijek kodu tworzących nowe aplikacje i rozwiązania żeby mówić o realnej alternatywnie dla aktualnych rozwiązań jednak patrząc na ostatnie poczynania NASDAQ, myślę że jesteśmy na właściwej drodze.

strona projektu :coloredcoins.org


źródła: http://coloredcoins.org/ , http://bitcoin.org/

Previous Kim jest Satoshi Nakamoto?
Next Dzwoń za pomocą Bitcoin

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *