Categories
USD
We are in Social
21 maja
2015
Artykuły bezpieczeństwo
4930 Views

Bitcoin nie jest anonimowy

 

W latach ’90 panowało powszechne przekonanie, że wszystko co robimy w internecie jest anonimowe.

Z czasem okazało się, że nie do końca. Taka sama sytuacja ma obecnie miejsce z Bitcoinem. Określana jest jako anonimowa sieć do przesyłu pieniędzy. Przez taki pogląd banki, instytucje finansowe oraz firmy były sceptycznie nastawione do tego rozwiązania. Faktem jest, że Bitcoin nie jest tak do końca anonimowy, a firmy które specjalizują się w badaniu blockchain codziennie znajdują nowe sposoby na pozyskanie większej ilości danych.

Sześć powodów dlaczego:

#1 Wszystkie transakcje są publiczne

Jak przystało na zdecentralizowaną sieć przesyłu wartości integralną cześcią Bitcoina jest całkowita transparentność, co oznacza możliwość wglądą w daną transakcje dla wszystkich użytkowników sieci. Przyłączenie się do tej sieci jest całkowicie darmowe więc każdy jest w stanie poznać szczegóły. Istnieją nawet strone które pokazują na bieżąco wszystkie transakcje oraz umożliwiają prosty dostęp do całego archiwum sieci takie jak BLOCKR.IO

#2 Wszystkie transakcje są zapisywane permanentnie

Jedną z cech Bitcoina jest również publiczny zapis wszystkich transakcji które kiedykolwiek miały miejsce. Ten zapis odbywa się w blockchain. Dzięki temu każdy użytkownik sieci ma możliwość sprawdzenia czy osoba z którą przeprowtradza jakąś transakcje ma wystarczająco środków na koncie by doszło do jej realizacji. Do dnia dzisiejszego ponad 70 milionów transakcji zostało zrealizowanych w poprzez sieć Bitcoin i każda z nich jest zapisana.
Coraz częściej również słyszymy o atakach hakerów i kradzieży bitcoinów. Interesujący jest fakt, że hakerzy nie pozbywają się ich szybko ponieważ poprzez analize blockchain mamy możliwość wyśledzenia skradzionych bitcoinów i ich każdego ruchu w przyszłości. Przez to ich dane osobowe mogą zostać łatwo namierzone więc korzystają z takich rozwiązań jak miksery bitcoin które poprzez wymieszanie dużej ilości monet pozbywają się historii.

#3 Giełdy  mają prawo weryfikować każde konto

Handel bitcoinem odbywa się na giełdach które mają prawo zweryfikować każdego kto chce zamienić swoje złotówki na bitcoin poprzez przesłanie skanu dowodu osobistego.

How-to-Verify-E-Commerce-Transaction-Information

Za każdym razem gdy ma miejsce transakcja kupna lub sprzedaży bitcoinów na giełdzie pomiędzy użytkownikami, musi mieć tam być miejsce dla banków. Gdy zasilamy swoje konto złotówkami w momencie otrzymania przelewu na konto giełdy, bank razem z przelewem przesyła nasze wszystkie informacje które podaliśmy przy zakładaniu konta. Gdy już przelejemy pieniądze i dokonamy zakupu bitcoinów środki są przesyłane na konto innego użytkownika który najprawdopodobniej również zasilał konto złotówkami. Po wypłacie środków możemy dotrzeć do informacji z jakich kont zarówno bankowych jak i adresów bitcoin obydwa konta biorące udział w transakcji zasilały oraz wypłacały środki.

#4 Sklepy online mogą połączyć adres Bitcoin z adresem zamieszkania

Gdy zdecydujemy się podczas zakupów na płatność Bitcoin w przypadku zakupów online koniecznym jest podanie adresu do wysyłki.

Po otrzymaniu paczki i podpisaniu u kuriera potwierdzenia odbioru mamy bardzo klarowne połączenie naszego portfela z adresem

#5 Sklepy stacjonarne mogą powiązać twarze z adresem Bitcoin

&MaxW=640&imageVersion=default&AR-140129595
W przypadku płatności bitcoinem w sklepie stacjonarnym możemy łatwo zostać rozpoznani na monitoringu. Płatność bitcoin pozostawia takie informacje jak dokładna godzina wykonania transakcji oraz z jakiego adresu zostały przesłane monety. Z taką informacją już łatwo znaleźć ten moment na taśmach.

#6 Profesjonalna analiza blockchain

Razem ze wzrotem zainteresowania powstały specjalistyczne firmy oferujące analizę sieci blockchain. Z uwagi na fakt rejestrowania każdej transkacji, uporządkowanie tych danych w celu uzyskania konkretnych informacji jest bardzo czasochłonne.

Dostrzegły to takie firmy jak Chainalysis. Ich klientami są giełdy, banki, procesory płatności oraz wszyscy użytkownicy bitcoin którzy chcą mieć więc informacji o swoich klientach. Ich narzędzia pozwalają na określenie z jakiego kraju dana transakcja została wykonana czy monitorowania konkurencji w celu dowiedzenia się ile osób płaci u nich w bitcoin.

 

 

Czyli mój sąsiad może śledzić?

Jeśli każdy ze sklepów akceptujących Bitcoin jako opcje płatności zrobi to całkowicie sam bez pośredników i będzie miał własne konto bitcoin i jeśli Twój sąsiad zna chociaż jeden z Twoich adresów BTC dzięki takim narzędziom jak Chainalysis jest szansa dowiedzenia się w jakich sklepach kupujesz.
Obecnie jednak praktycznie wszystkie sklepy akceptują bitcoin poprzez pośredników jak Coinify czy nasz rodzimy InPay więc Twój sąsiad teoretycznie będzie wiedział, że robisz zakupy w jednym ze sklepów obsługiwanych przez danego pośrednika. Nie będzie jednak w stanie dowiedzieć się do którego dokładnie zostały przesłane bitcoiny.
Bitcoin nie jest anonimowy. Jest to prawdopodobnie powodem dla którego duże firmy  takie jak NASDAQ czy Citi Bank zaczynają eksperymentować z tą technologią. Odkrywają one coraz to nowsze sposoby na zbieranie danych.
Najczęściej czytane

13 maja 2015
Artykuły, bezpieczeństwo
Czy kopanie Bitcoin jest wciąż opłacalne?
Kopanie Bitcoinów to proces w którym zostajemy nagradzani monetami w zamian za utrzymywanie komputerów służących do weryfikacji transakcji w sieci. Górnicy zarabiają na Bitcoin jeśli cena rynkowa będzie wyższa niż koszt wydobycia czyli koszt sprzętu oraz prądu ponieważ takie komputery pracują non stop.
05 kwietnia 2016
Artykuły, bezpieczeństwo
Wystartował OpenBazaar- zdecentralizowana platforma do handlu
12 maja 2015
Artykuły, bezpieczeństwo
Stacje benzynowe Lukoil przyjmują Bitcoin
Stacje benzynowe Lukoil na Litwie, Łotwie oraz Estonii akceptują Bitcoiny. Serwis SpectroCoin pośredniczy w przyjmowaniu tej waluty oraz jest odpowiedzialny za wszelkie techniczne kwestie.