Categories
USD
We are in Social
21 maja
2015
Artykuły
1564 Views

Co to Open Assets?

Praca nad ideą otwartych aktywów czyli Open Assets rozpoczęła się pod koniec 2013 roku. W tamtym czasie cały ruch związany z technologią Bitcoin 2.0 dopiero powstawał. Takie rozwiązania jak ColoredCoins były obecne od jakiegoś czasu, lecz nie było miejsc gdzie można było ich używać, bez jednolitych standardów i żadnego punku zaczepienia w rozwijaniu tej idei. Właśnie dlatego powstały otwarte aktywa Open Assets.

Pomysł został po raz pierwszy zaprezentowany w marcu 2013 roku na konferencji CoinSummit, lecz nie nazwano ich wtedy ‚Open Assets’, a cały projekt pozostał w sferze teorii.

Głównym założeniem podczas projektowania tego rozwiązania było stworzenie protokołu który jest elastyczny z wbudowanym konsensusem określonych zasad i jest tak prosty jak tylko sie da. W walutach kryptograficznych taki konsensus składa się z zasad do których stosują się wszyscy użytkownicy. W przypadku Bitcoin jest on bardzo obszerny, a autorzy Open Assets chcieli, aby był jak najbardziej przejrzysty i możliwym by było wyjaśnienie jego działania w prostych słowach.

W maju 2014 specyfikacja Open Assets została upubliczniona i nie zostało nic zmienione od tamtego czasu. Opis ma około 7 stron i może być zawarty w 300 linijkach kodu. Prostota tego projektu daje ogromną przewagę nad alternatywnymi rozwiązaniami i pozwala każdemu na stworzenie własnego produktu w oparcu o ten protokół.

Na dzień dzisiejszy Open Assets mają cztery w pełni działające implementacje  Open Assets (Python), NBitcoin (.NET), Open Assets (Javascript), Assembly (Python), a więcej jest budowanych przez społeczność zgromadzoną wokół projektu. OpenAssets stały się de facto standardem dla ColoredCoins i dały podstawy do stworzenia różnych produktów przez firmy z całego świata.

W zeszły poniedziałek NASDAQ ogłosił rozpoczęcie używania Open Assets na ich NASDAQ Private Market Platform które jest giełdą umożliwiającą sprzedaż akcji przez mniejsze prywatne firmy. Jest to milowy krok i dzięki temu posunięciu możemy być raczej pewni, że otwarte aktywa stają się standardem.
bitcoin-mountain-rise
Protokół ten daje nieograniczone możliwości. Prywatna firma może używać ColoredCoins jako ich akcji lub udziałów. Mogą one być następnie handlowane dzięki infrastrukturze Bitcoin. Banki mogą posłużyć się tym protokołem do stworzenia monet reprezentujących prawdziwą gotówkę która będzie leżała w skarbcu. Ludzie mieli by możliwość wpłacania oraz wypłacania ColoredCoins, handlować nimi lub wydawać je w sklepach. Blockchain stał się systemem pozwalającym na przesyłanie każdej waluty, nie tylko Bitcoina. Możliwości wykorzystania tej technologii wykraczają daleko poza świat finansów. Zamek w drzwiach lub w samochodzie może być wyposażony w specjalny typ ColoredCoins. Drzwi otworzyły by się tylko i wyłącznie przy okazaniu jej ze specjalnym portfelem będącym w stanie ją przeczytać.

Pojawienie się technologii Bitcoin i jej adopcja przez światowe rynki oraz firmy jest świetną wiadomością dla Bitcoina. Bitcoin jako waluta będzie pełniła rolę paliwa napędzającego transakcje poprzez pobieranie prowizji (fee) i właśnie to da Bitcoinowi realną wartość.
Specyfikacja Open Assets: GITHUB
Leave a ReplyNajczęściej czytane

13 maja 2015
Artykuły
Czy kopanie Bitcoin jest wciąż opłacalne?
Kopanie Bitcoinów to proces w którym zostajemy nagradzani monetami w zamian za utrzymywanie komputerów służących do weryfikacji transakcji w sieci. Górnicy zarabiają na Bitcoin jeśli cena rynkowa będzie wyższa niż koszt wydobycia czyli koszt sprzętu oraz prądu ponieważ takie komputery pracują non stop.
05 kwietnia 2016
Artykuły
Wystartował OpenBazaar- zdecentralizowana platforma do handlu
12 maja 2015
Artykuły
Stacje benzynowe Lukoil przyjmują Bitcoin
Stacje benzynowe Lukoil na Litwie, Łotwie oraz Estonii akceptują Bitcoiny. Serwis SpectroCoin pośredniczy w przyjmowaniu tej waluty oraz jest odpowiedzialny za wszelkie techniczne kwestie.