altcoin #1: DASH


Czym jest Dash?


Większemu gronu może być znany pod nazwą Darkcoin lecz w marcu ’15 zespół pracujący nad tym projektem zdecydował się na rebranding i tak powstał Dash. Jest to open sourceowa waluta peer-to-peer (p2p) która została zbudowana na oprogramowaniu Bitcoin jednak posiada dwuwarstwową sieć włączając w to Darksend. Znacznie podnosi to anonimowość transakcji oraz zostawia bardzo mało informacji. W przeciwieństwie do Bitcoin który publikuje oraz archiwizuje wszystkie transakcji w blockchain, Dash pozwala zachować anonimowość przez brak historii transakcji oraz uniemożliwienie publicznego sprawdzenia stanu portfela.

Podaż


Moneta została przedstawiona 18 stycznia 2014 jako Darkcoin, a 25 marca 2015 została poddana kompletnemu rebrandingowi i zmieniła nazwę na Dash co oznacza ‚Digital Cash’

 


Podobnie jak w przypadku Bitcoin protokół jest zaprojektowany na stworzenie maksymalnie 22 milionów monet przy zmniejszaniu się o 7%  ilości monet wydobywanych w skali roku.

wallet_new_testnet

Jak działa?


Anonimowość zapewnia protokół Darksend który miesza identyczne dane wejściowe różnych użytkowników i zawiera je w jedną transakcje z kilkoma docelowymi adresami. Takie rozwiązanie uniemożliwia śledzenie transakcji i cały przepływ monet jest ukryty.


Mieszanie danych jest wykonywane przez Masternodes.  Jest to innowacyjna, zdecentralizowana sieć serwerów – wolontariuszy które są odpowiedzialne za podpisywanie transakcji. Żaden pojedynczy node nie ma pełnych informacji o obydwu stronach biorących udział w procesie przesyłania monet. Wiarygodność Masternodes została również wypracowana przez wprowadzony system wynagradzania każdego, kto zdecydował się postawić swój własny node. Aby zminimalizować ryzyko przypadkowych osób lub możliwego spamu potrzebujemy 1000 monet Dash, aby być członkiem sieci akceptującej transakcje.

accepted_here_squared_highres
Transakcje w sieci Dash są znacznie szybsze niż w sieci Bitcoin. Dzięki InstantX, technologii odpowiedzialnej za transakcje która stoi za całym projektem transakcje dochodzą już po 5 sekundach co jest świetnym wynikiem w porównaniu do Bitcoin, gdzie przelew może iść nawet godzinę. Jest to podobna funkcjonalność jak w przypadku płacenia kartą kredytową, lecz w tym przypadku nie musimy opierać się na scentralizowanym podmiocie. Poprzez tak szybkie transakcje, Dash eliminuje również problem ‚double spending’ czyli przesyłaniu tych samych monet kilka razy przed potwierdzeniem ich przez sieć.


W tej walucie został użyty algorytm szyfrujący X11 działający w koncepcji proof-of-work. Został on stworzony przez Evana Duffielda który jest jednym z głównych programistów w zespole Dash. Zamiast pozostania przy protokole SHA-256 używanym w Bitcoin lub skryptach znanych z innych walut, Dash wykorzystuje  11 cykli różnych funkcji szyfrujących takich jak blake, bmw, groestl, jh, keccak, skein, luffa, cubehash, shavite, simd, echo. Dzięki takim rozwiązaniom udało się obniżyć koszta kopania tej waluty poprzez obniżenie zużycia prądu o 30% oraz emisji ciepła o ponad 50% w porównaniu do innych walut opartych o skrypt.

Data Wydania: 18.01.2014

Ilość monet; 22 miliony

Nowy blok: co 2.5 minuty

Kopanie: CPU/GPU

Algorytm szyfrujący X11: 11 cykli funkcji szyfrujących

Nagroda za blok jest obliczana: 2222222/(((Difficulty+2600)/9)^2)

Darksend- anonimowe transakcje

Zdecentralizowana sieć MasterNode

InstantX -potwierdzanie transakcji w  ~5 sec.

Strona projektu: dashpay.io

Oficjalny klient możemy ściągnąć tutaj :dashpay.io/downloads


Sprawdź jak działa wysyłając DASH  na XviJqJBCJsyYDqu1iYqyBuTkC7EJgftEoZ

Previous Bitcoin nie jest anonimowy
Next Streamium

1 Comment

  1. Daniel
    Maj 24, 2015
    Odpowiedz

    Dobry, w miare dokladny artykul. Zauwazylem tylko jeden blad. Masternody nie sa wolontariuszami. Oni otrzymuja swoja dole z nagrody za wykopanie bloku. W tej chwili jest to chyba 40%

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *