Hard Fork: Nie ma czego się obawiać


W ostatnich dniach bardzo dużą uwagę całej społeczności Bitcoin skupia debata na temat wielkości bloków i w hard forku, koniecznym w takim przypadku. Hard fork ma miejsce kiedy nowa wersja kodu źródłowego Bitcoin nie współgra ze starą wersją i blockchain zostaje rozdzielony na nową i starą wersję. Wiele osób obawia się skutków takiej operacji, ale jest to konieczne dla dalszego rozwoju projektu oraz utrzymania płynności sieci przy ciągle zwiększającej się liczbie transakcji. Nie ma się czego obawiać, nikt nie straci swoich monet.

Wynikiem Hard Forks są dwa blockchainy rosnące niezależnie od siebie z punku rozpoczęcia forka. Pojawią się dwa osobne łańcuchy które dla łatwiejszego zobrazowania nazwiemy bitcoin1 i bitcoin2. Dokładnie tyle samo monet pojawi się w łańcuchu bitcoin2 ile miałeś przed forkiem w łańcuchu bitcoin1. Jest to bardzo ważne, ponieważ dopóki masz kontrolę nad swoimi prywatnymi kluczami NIE STRACISZ nawet jednego satoshi w procesie hard forka.

 

Przykład:

1) Masz 21 bitcoinów

2) Hard Fork

3) Masz 21 bitcoinów1 i 21bitconów2


hardfork

Gdy już hard fork będzie miał miejsce, górnicy, operatorzy full node, giełdy oraz wszelkie bitcoinowe firmy będą głosowały poprzez upgrade  do wersji bitcoin2 lub pozostanie przy dotychczasowej. Bardzo ważne jest wypracowanie konsensusu i wybranie słusznej wersji, aby taka operacja była przeprowadzona tak płynnie jak to tylko możliwe. W końcu kapitalizacja bitcoin na dzień dzisiejszy wynosi ponad 3,2 miliarda dolarów, a cały ekosystem zapewnia prace dziesiątką jak nie setkom tysięcy ludzi na całym świecie. Propozycja Gavina Andersena, core dewelopera Bitcoin oraz członka bitcoin foundation, wymaga przełączenie urządzeń na nową wersję przez określony procent górników jeszcze przed hard forkiem. On sam zobligował się do nieoficjalnych rozmów z największymi graczami posiadającymi duże ilości bitcoinów, aby mieć pewność że wspierają oni nową wersję kodu. Nie jest jednak powiedziane, że nowa wersja od razu zostanie zaakceptowana przez wszystkich członków społeczności oraz firmy i obydwa łańcuchy bloków będą walczyły o dominację.

Jeśli jeden blockchain nie zyska pełnej akceptacji, rynek sam zdecyduje który łańcuch przetrwa. Giełdy umożliwią zamianę bitcoin1 na bitcoin2 i to rynek zdecyduje który z nich ma jakąkolwiek wartość. Gdy będzie widoczne które z monet mają większą wartość, osoby trzymające bitcoiny, górnicy oraz giełdy zdecydują który łańcuch będzie dla nich bardziej opłacalny i będą go wspierać. Im więcej firm oraz osób wybierze dany łańcuch tym alternatywny będzie konsekwentnie tracił na wartości, aż nie będzie nic warty i wszyscy będą używać jednego łańcucha o większej wartości. Proces ten powinien pójść gładko biorąc pod uwagę pozytywny feedback społeczności na proponowane zmiany. Jeśli jesteś typem hazardzisty, taka sytuacja umożliwi spory zarobek lub stratę wszystkich monet. Jeśli jednak jesteś konsekwentnym inwestorem musisz po prostu poczekać jak sytuacja się rozwinie i na spokojnie wymienić lub zostawić swoje monety w spokoju.

Jak się przygotować?

Najważniejszą rzeczą jest upewnienie się, że w pełni kontrolujesz swoje klucze prywatne. Jeśli trzymasz swoje monety w portfelach online takich jak Coinbase, gdzie nie masz kontroli nad swoimi kluczami, będziesz zmuszony do akceptacji wersji wybranej przez Coinbase. Jeśli Coinbase wybierze źle, nie będziesz miał możliwości wymienienia bitcoin1 na bitcoin2 i stracisz wszystkie swoje monety. Najprostszym sposobem na kontrolowanie swoich kluczy jest używanie deskopowego portfela lub paper wallets. Jeśli będziesz miał wszystkie klucze, będziesz miał pełną kontrolę zarówno nad bitcoin1 jak i bitcoin2 i praktycznie eliminujesz ryzyko utraty środków.

Należy jednak pamiętać, że jest to tylko teoretyzowanie. Nigdy wcześniej taka sytuacja nie miała miejsca i nie można porównać tego do niczego innego w historii. Obecnie jest to wielomiliardowy rynek z tysiącami firm i milionami użytkowników i konieczna jest pełna akceptacja tej społeczności do dokonania jakiekolwiek zmiany. Jest to swego rodzaju ustanawianie nowego prawa przez stosowanie się do niego każdego obywatela. To prawo, które będzie akceptowane i egzekwowane przez większość, zostanie na stałe w społeczności.
Jest to największy w historii eksperyment ekonomiczno-socjologiczny i bardzo dużo dzięki niemu możemy się nauczyć. Na stronie coinformacje.pl będą publikowane najnowsze wydarzenia oraz komentarze odnośnie tego forka pod tagiem #hardfork.


12795733984_f92c088963_b-660x395

Dlaczego zwiększenie wielkości blocków jest konieczne?

Previous Najlepsze Bitcoinowe aplikacje i serwisy #1
Next Najlepsze Bitcoinowe aplikacje i serwisy #2

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *