Dlaczego nie mogę wysłać 2pln przez internet?


Prawie każdy z nas ma swoich ulubionych grajków ulicznych przy których zatrzymuje się w drodze do pracy lub szkoły i wrzuca im parę groszy. Tym prostym gestem możemy uszczęśliwić osobę która umila nam poniedziałkowy ranek. Jednak dużo częściej widzieliśmy jakieś świetne rzeczy w internecie od młodego zespołu na youtube po świetne grafiki na deviantarcie i również mieliśmy ochotę dać im jakieś grosze aby pokazać, że doceniamy ich pracę. Jednak nie ma takiej opcji.

Dlaczego nie mamy możliwości łatwego przekazania 2pln przez internet?

Więcej jak połowa świata żyje za mniej niż $2,50 dziennie. Pomyśl co by było jeśli bylibyśmy w stanie przesłać taką kwotę komuś w afryce aby osoba ta nie musiała grzebać w śmiechach w celu znalezienia czegoś do jedzenie. Obecnie jest to niemożliwe.

Dla mikropłatności koszt pojedynczego przelewu jest zbyt wysoki aby przesłać tak małe kwoty przez internet. Kompletnie mija się z celem płacenie 5 dolarów prowizji za przesłanie 1 dolara na drugi koniec świata. Możemy wysłać email, zadzwonić czy przesłać film full hd na antarktyde, ale nie możemy przesłać 2pln.

wsbi

Mikropłatności są swego rodzaju świętym gralem całego e-commerce. Apple był jedną z pierwszych firm które udowodniły, że takie płatności mają sens. Dzięki ich rozwiązaniu deweloperzy, reklamodawcy czy ludzie którzy streamują treści dostali całkowicie nowe narzędzie i po mimo bardzo dużej prowizji zabieranej przez Apple rozwiązanie to cieszyło się ogromną popularnością.

Nas, raper:
„Mikropłatności mają ogromny potencjał dla muzyków sprzedających swoją pracę przez internet bez pośredników”

Obecnie nie mamy możliwości wysyłania mikropłatności w czasie rzeczywistym bezpośrednio do danej osoby. Jeśli chcemy taką transakcje zrealizować, musimy to zrobić przez pośredników płacąc spore prowizje co jak już wspominałem całkowicie mija się z celem dawania napiwków. Czy którykolwiek z ulicznych grajków był by w stanie utrzymać się z datków, jeśli ludzie musieli by płacić za możliwość ofiarowania kilku monet?

I tak w 2009 roku pojawił się Bitcoin. Bitcoin pozwala na przesyłanie bez żadnych granic geopolitycznych nawet kilku groszy ponieważ każda jedna, pełna moneta dzieli się do ośmiu miejsc po przecinku ( 0.00000001 ) oraz taka transakcja jest zapisywana w publicznych rejestrze nazywanym blockchain. Blockchain jest najbardziej ekscytującą częścią Bitcoin ponieważ jest otwarcia, zdecentralizowana oraz umożliwia szybkie, bezpieczne oraz praktycznie darmowe przesyłanie walut takich jak Bitcoin.

Jest jednak pewien problem na obecnym etapie rozwoju całego ekosystemu Bitcoin. Większość firm nie rozwiązuje tego problemu ponieważ również one pobierają prowizje przez które przesyłanie małych ilości bitcoin pomiędzy różnymi projektami. Osoba która wysyła monety oraz osoba która je odbiera musi mieć portfel w tej samej firmie aby uniknąć opłat. Takie firmy tworzą ekosystem podobny do obecnych kart kredytowych lecz z użyciem bitcoin ponieważ oferują brak opłat tylko wewnątrz swojej sieci

Obecnie takie firmy jak Apple, Paypal używają takiego modelu. Jednak żaden z nich nie rozwiązuje problemu wysłania 2pln przez internet.

 

 

blockr

BlockCypher właśnie opublikował swoje Microtransaction API dzięki któremu możemy wysyłać mikrotransakcje poprzez blockchain. Każdy użytkownik będzie w stanie przesłać od 2,000 satoshi (~0.5 centów) do 4,000,000 satoshis (~$9) do każdej osoby na świecie i taka transakcja będzie widoczna dla każdego w łańcuchu bloków

Z technicznej strony mikropłatności w blockchain są stosunkowo trudne z dwóch powodów:

 1. Prowizje za takie płatności muszą być zaakceptowane przez górników, aby potwierdzili daną transakcje.
 2. Potwierdzenie takich małych kwot może zająć więcej czasu.

BlockCypher sugeruje takie rozwiązania:

 1. Prowizje są dostosowane do danej kwoty.
 2. Używają autorskiego rozwiązania niewymagającego potwierdzeń.
 3. Płacąc prowizje dla górników od 500 do 1000 satoshi.

Ich algorytm obliczający prowizje pozwala na określenie najkorzystniejszej prowizji dzięki czemu górnicy potwierdzą taką transakcje. Jest to całkowicie nowe rozwiązanie ponieważ taka prowizja jest obliczana w trakcje tworzenia pełnej transakcji która może się składać nawet z 8000 pojedynczych przelewów.

Każda mikrotransakcja jest zapisywana w bitcoinowym blockchainie. Po kilku sekundach od nadania takiego przelewu, obie strony mogą monitorować daną transakcje na każdej stronie oferującej przegląd blockchain takiej jak live.blockcypher.com czy blockr.io.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy wysłać każdej osobie na świecie nawet ułamki złotego beż konieczności podawania żadnych danych osobowych, adresu zamieszkania czy numeru konta bankowego. Za każdym razem kiedy będziemy mieli ochotę wysłać parę złotych na piwo lub pączka poprostu za pośrednictwem paru kliknięć wysyłamy to i możemy śledzić przebieg takiej transakcji w blockchain. Jest to rewolucja jeśli chodzi o świat finansów. Zrewolucjonizuje to zarówno kulturę niezależną ponieważ takie podmioty jak labele muzyczne będą zbędni. Od teraz mamy możliwość przesyłania pieniędzy bezpośrednio do autorów. Zbiórki charytatywne nie będą potrzebowały żadnych fundacji bo będziemy w stanie przesłać nawet 50 groszy bezpośrednio do konkretnej rodziny w Nepalu jeśli ucierpieli w trzęsieniu ziemi. Następne lata będą bardzo interesujące jeśli chodzi o taki rozwiązania.

 


Screen Shot 2015-05-12 at 4.22.59 PMWysyłaj Bitcoin ulubionym artystom na SoundCloud

Previous Overstock sprzedał pierwsze akcje za Bitcoin
Next Niska cena Bitcoin jest OK

2 komentarze

 1. Stefan
  Czerwiec 9, 2015
  Odpowiedz

  Czyli o ile dobrze zrozumiałem transakcja jest Bitcoinowa, jedynie nasze oprogramowanie musi pozwalać na dostosowanie prowizji (którą ich API może nam obliczyć), natomiast odbiorca dzięki ich API może odebrać transakcje bez potwierdzeń na podstawie ich wskaźnika?
  Ich API jest w stanie sprawdzić poprawność transakcji w danym przedziale więc ustalili kolejny czynnik aby zmniejszyć błąd pomiaru możliwego podwójnego wydania (double-spend).

  Jeśli tak to nie widzę rewolucji, już w tamtym roku była taka usługa tylko serwisu nie pamiętam obije się bez echa tak jak w tym przypadku.

  • Czerwiec 10, 2015
   Odpowiedz

   Zbierają oni kilkaset małych transakcji i puszczają je razem przez co mogą zaoferować fee i transakcja zostanie szybciej potwierdzona.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *