Banki atakują polskie giełdy


W poniedziałek społeczność Bitcoin w Polsce obiegła informacja o wstrzymaniu wpłat ekspresowych przez największe giełdy takie jak BitBay ,BitMarket , Bitmarket24 oraz kantor Cryptoins z powodu wypowiedzenia umowy przez operatorów płatności CashBill i BlueMedia w trybie natychmiastowym. Firmy te zostały zmuszone do podjęcia tak drastycznych kroków z powodu nacisków od największych banków, które domagały się szczegółowych danych o osobach korzystających z tego rozwiązania. Banki te, argumentują konieczność podawania pełnych danych kradzieżami oraz występującymi na coraz większą skalę oszustwami i trudnościami banków w ich wykrywaniu.

bb

W oświadczeniu przesłanym przez BitBay możemy przeczytać:

Giełda BitBay.net otrzymała 15 czerwca wypowiedzenie umowy od operatora płatności CashBill, za którego pośrednictwem realizowane był dotychczas wpłaty ekspresowe oraz przyspieszone. Partner giełdy został zmuszony do podjęcia takiej decyzji przez
banki.
Giełda kryptowalut BitBay musiała dzisiaj (15 czerwca 2015) wyłączyć opcję dokonywania
wpłat ekspresowych oraz przyśpieszonych w złotówkach. Jest to skutkiem wymuszenia
przez banki na operatorze płatności CashBill decyzji o wypowiedzeniu umowy giełdzie.
Banki próbują w ten sposób rozwiązać problem nieuczciwych transakcji, z którymi nie
radzą sobie ich zabezpieczenia. Poszkodowani takimi praktykami są wszyscy użytkownicy
kryptowalut, którym ogranicza się możliwość korzystania z ich własnych kont bankowych.
Ani operator płatności, ani sama giełda BitBay nie zostali wcześniej uprzedzeni przez
banki o możliwości zaistnienia takiej sytuacji.

W tradycyjnym systemie bankowym każdy przelew który zostaje wysłany ma przypisane pełne dane osobowe zarówno wysyłającego jak i odbiorcy. W przypadku popełnienia przestępstwa, można łatwo dojść kto za tym stoi i ewentualnie anulować taką transakcje. Pozostanie anonimowym podczas korzystania z usług bankowych jest praktycznie niemożliwe i konieczna jest do tego kradzież tożsamości przez przestępców. W przypadku giełd oraz kantorów bitcoin nie jest to takie proste ze względu na charakter tej waluty. Do korzystania z nie są potrzebne żadne dane osobowe, a adresy portfeli jest bardzo trudno powiązać z daną osobą.

Przedstawiciele BitMarket w rozmowie z Bitcoinet.pl informują o jeszcze dziwniejszym zachowaniu się firmy BlueMedia która świadczyła usługi wpłat ekspresowych na tę giełdę. Po zaproponowaniu kilku ulepszeń bezpieczeństwa przez zespół BitMarket i wyrażeniu chęci wspólnego wdrożenia tych zmian, dostali oni wypowiedzenie na następny dzień.

bitmarket

Bitmarket dla Bitcoinet:

Wczoraj na bazie zablokowanych kilku akcji fraudowych – przekazaliśmy informację do BlueMedia o tym, że mamy kilka pomysłów dotyczących jak uszczelnić ich system bezpieczeństwa, żeby ograniczyć przekazywanie pieniędzy z phishingu przez ich kanał do nas (z czym już u nas raczej sobie dobrze radzimy). Niemniej każda taka udaremniana przez nas akcja pozostawia po sobie sporo pracy w postaci konieczności odpowiedzi na wiele pytań policji, itp. – generalnie dużo straconego czasu i roboty. Więc zaproponowaliśmy im kilka prostych pomysłów filtrów w BlueMedia, które dałyby efekt że naszym zdaniem skala zjawiska mogłaby zostać zmniejszona, no i zaproponowaliśmy podjęcie wspólnych działań przeciwko temu zjawisku.

W efekcie … dziś otrzymaliśmy wypowiedzenie umowy wraz z zapowiedzią natychmiastowego przestania świadczenia usług … ze względu na nadużycia wchodzące do naszego systemu z ich systemu.

Takie sytuacje mają miejsce ponieważ prawo w polsce dotyczące walut kryptograficznych jest niejasne. Prawo bankowe wymaga podawania pełnych danych obu stron transakcji, lecz gdy wpłacamy złotówki na konto giełdy i wymieniamy je na wirtualny pieniądz nie mamy danych drugiej osoby. Operatorzy płatności musieli zakończyć współpracę z miejscami wymiany walut ponieważ istniało realne zagrożenie wypowiedzenia umowy przez bank co wiązało by się ze znacznym spadkiem obrotu lub nawet zamknięciem firmy.Takim ruchem banki wywierają nacisk na giełdy Bitcoin, aby wprowadziły konieczność weryfikacji swoich użytkowników.

7LB30Gq

Polskie banki powinny zmienić swoje nastawienie do zdecentralizowanych walut i pójść za przykładem większych kolegów, którzy pracują nad technologią blockchain i zmuszają rządy do zajęcia jasnego stanowiska w tej sprawie. Dzięki tej technologii znacznie obniżą się koszta obsługi banku, zwiększy się bezpieczeństwo i szybkość oraz transakcje te będą transparentne co skutecznie uniemożliwi oszustwa.


355e1a7b56e95137d9649e56cdf4025b
Citi wzywa rząd Wielkiej Brytanii do rozmów

Previous Niska cena Bitcoin jest OK
Next Jak zdobyć środki na swoją aplikację

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *