Powiedzmy, że wpadłeś na świetny pomysł i jesteś przekonany o tym, że Twoja aplikacja będzie w stanie zgarnąć kawałek rynku. Zrobiłeś badanie rynku i widzisz zapotrzebowanie na Twoją aplikację, masz już nazwę i domenę lecz nagle zdajesz sobie sprawę, że ciężko będzie znaleźć zespół który będzie pracował nad tym projektem tylko za obietnice przyszłych zysków.
Jeśli dalej jesteś pewny swojego pomysłu, musisz zdobyć środki niezbędne na opłacenie programistów i pracowników aby rozpocząć działalność.
Możemy wyróżnić trzy główne drogi uzyskania pełnego finansowania swojego projektu:

1. Bootstrapping & Crowdfunding:

Bootstrapping jest jedną z najlepszych, chociaż nie najłatwiejszych opcji na pozyskanie kapitału. Polega to na uruchomieniu biznesu z prywatnych oszczędności lub samodzielnemu zgromadzeniu podstawowej sumy. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy musieli oddawać zebranych pieniędzy co znacznie ułatwi pierwsze kroki w świecie biznesu.

 

Taka metoda pozyskania środków nie jest najłatwiejsza i przeznaczona jest raczej dla mniejszych kwot rzędu 10.000pln -30.000pln. Możemy zbierać pieniądze na różne sposoby takie jak pisanie artykułów, sprzedawanie koszulek czy nawet prośba o pomoc swoich przyjaciół czy rodziny.

crowdfunding

Crowdfunding jest podobny do Bootstrappingu, ale zasady są trochę inne. Aby przygotować dobrą kampanię i dobrze ją rozreklamować potrzeba dużo czasu który mógłbyś wykorzystać na coś innego. Musisz przekonać ludzi, że Twoja aplikacja rozwiązuje jakiś problem, ułatwia życie codzienne lub jest naprawdę wartościowa. Jeśli Twoja kampania jest dobra, ludzi zaczną wpłacać nawet niewielkie kwoty w zamian za wersję beta aplikacji lub wersję premium gdy ukaże się pełna wersja. Możesz sprawdzić jak wyglądają takie kampanie na najpopularniejszych serwisach crowdfundingowych takich jak Kickstarter czy Indiegogo lub na stronie AppStori która specjalizuje się w zbieraniu środków na aplikacje.

2. Inkubatory

 

Inkubatory również są bardzo dobrym rozwiązaniem ponieważ łączą wiedzę merytoryczną ze środkami finansowymi których tak mocno poszukujesz. Najczęściej w takich inkubatorach rolę mentorów pełnią doświadczeni biznesmeni oraz deweloperzy którzy w zamian za część potencjalnych zysków z takiej aplikacji służą dobrą radą,pomocą w marketingu czy sprzętem komputerowym. Taka pomoc na początkowym etapie rozwoju startupu jest nieoceniona ponieważ pozwala na uniknięcie błędów popełnianych w przeszłości. Oszczędza to czas i pieniądze co jest bardzo ważne w biznesie.
Bardzo często również takie inkubatory oferują powierzchnie biurowe za darmo lub za symboliczną opłatą co znacznie usprawni prace nad projektem. Cały zespół będzie w stanie pracować w jednym pomieszczeniu i na bieżąco komentować i ulepszać projekt oraz będziemy mieli do dyspozycji sale konferencyjne do spotkań biznesowych. Jak dobrze trafimy możemy nawet załapać się na darmowe obiady!

3. Anioły biznesu, pożyczki

 

Takie rozwiązania są jednymi z droższych. Musisz przeanalizować jaką kwotę potrzebujesz i czy konieczne jest w to angażowanie tak dużych podmiotów.
Jesli jesteś pewny swojego biznesu i tego, że w krótkim okresie czasu zacznie przynosić zyski możesz wystąpić o kredyt na biznes lub zwyczajną pożyczkę z karty kredytowej w swoim banku. W przypadku kredytu, banki nie robią większych problemów jeśli biznes jest obiecujący i w miarę bezpieczny więc przyłóż się i opracuj najlepszy biznes plan jaki potrafisz. Kredyty takie najczęściej występują w widełkach 8%-13% lecz wszystko to zależy od banku oraz ryzyka jakie idzie za danym biznesem i koszt ustalany jest indywidualnie.

foto_portada

Anioły Biznesu oraz fundusze inwestycyjne są najlepszym rozwiązaniem dla większych projektów z ogromnym potencjałem. Jeśli chcesz od razu rzucić się na głęboką wodę i podbić mainstream spotkanie z takimi profesjonalistami będzie najlepszym wyjściem.
Jeśli Twój projekt i pomysł na biznes jest naprawdę dobry i obiecujący w dłuższej perspektywie czasu, znalezienie finansowania nie powinno być większym problemem.
Nawet jeśli zdecydujesz się sam zebrać wszystkie potrzebne środki, a projekt okaże się klapą- nie masz się czym przejmować. W ten sposób pozyskasz bezcenne doświadczenie którego na próżno szukać w książkach lub na stronach internetowych takich jak ta. W następnym projekcie nawet jak będziesz musiał pracować po 18 godzin na dobę nie mając czasu na przyjemności i gdy nie będziesz powtarzał błędów z poprzedniego projektu możesz odnieść sukces.

Zawsze możesz również skorzystać z crowdfundingu ponieważ społeczność skupiona wokół nowości technologicznych bardzo chętnie wspiera nowe projekty które oferują rozwiązania które wpłyną na jakość życia ludzi.

Niezależnie od tego jaką formę finansowania wybierzesz dla swojej aplikacji, najważniejszą decyzją jaką możesz podjąć jest zaczęcie pracy dzisiaj i konsekwentne realizowanie swojego planu.


network-of-people-1000x520Model Biznesowy Zdecentralizowanej Aplikacji