OSTRZEŻENIE: Kopalnie wygenerowały fałszywy łańcuch

Duży procent sieci obliczeniowej obsługującej Bitcoin uskuteczniało tak zwany SPV minning gdzie generowali blocki których nie weryfikowali. Praktykowali takie czynności głównie z chęci zysku ponieważ takie bloki ważyły kilka kilobajtów lub były tylko zapisem co powodowało znacznie szybsze rozchodzenie się monet. Średnia wielkość blocku zajmuje około 600kb i w zależności od zadeklarowanego fee transakcje mogą iść nawet godzinę.

nogebor

Co więcej, oznacza to że poole zamieszane w cały proceder nie stosowały się do nowej zasady BIP66 wprowadzonej w wersji Bitcoin Core 0.9.5. Dzięki temu, że posiadały ponad połowę mocy sieci były w stanie wygenerować nowy blockchain który działał  w tym samym czasie co oficjalny z tą różnicą, że transakcje zaakceptowane przez blocki w nowym łańcuchu nie będą uznane po naprawieniu błędu.
Bitcoin Core (po wersji 0.10.0) odrzucał blocki z drugiego łańcucha, ale wiele innych klientów je akceptowało ślepo biorąc najdłuższy z łańcuchów za oryginalny. Na obecną chwilę nie znamy skali z jaką została dotknięta cała społeczność, ale wiadomo że jeden z najpopularniejszych portfeli online blockchain.info akceptował podrobione transakcje i użytkownicy mogą stracić swoje środki.

Nadal około 4% sieci obliczeniowej generuje bloki z nowego łańcucha.

Na stronie bitcoin.org opublikowano ostrzeżenie oraz podlinkowano poole biorące udział w procederze oraz oficjalną wersję portfela.

Masz czego się obawiać?

Twoje monety są bezpieczne jeśli otrzymałeś je oraz zostały potwierdzone przed 2015-07-04 5:00 czasu Polskiego (7:00 UTC)
Po tej godzinie potwierdzenia nie są właściwe dla użytkowników poniższego oprogramowania:

  • Portfele Lightweight (SPV)  Użytkownicy powinni odczekać minimum 30 potwierdzeń więcej niż zazwyczaj
  • Bitcoin Core 0.9.4 lub wcześniejsze wersje  Użytkownicy powinni odczekać minimum 30 potwierdzeń więcej niż zazwyczaj lub uaktualnić klienata do wersji  Bitcoin Core 0.10.2.
  • Portfele Olnine Użytkownicy powinni odczekać minimum 30 potwierdzeń więcej niż zazwyczaj, chyba że jesteś pewny obsługi Bitcoin Core 0.9.5 lub późniejszej przez Twój portfel.
  • Bitcoin Core 0.9.5 lub późniejsze nie są zainfekowane

Górnicy

Jeśli kopiesz w poolu przełącz swoje urządzenia na poole które generują właściwe blocki, a jeśli kopiesz indywidualnie uaktualnij oprogramowanie do Bitcoin Core 0.10.2.

Złe poole: Te poole generują fałszywe blocki oraz tracą monety użytkowników

  • BTC Nuggets
  • F2Pool

Właściwe Poole: Poole wspierające właściwy blockchain, zaleca się na przełączenie swoich koparek na poniższe

Jeśli chcesz sprawdzić czy Twoje monety są bezpieczne zalecamy korzystanie z poniższych wyszukiwarek:

WSPIERAJĄCE ZŁY ŁAŃCUCH

http://btc.blockr.io/ <– (wygląda na pokazywanie wyników z obu łańcuchów)

https://blockchain.info/

https://live.blockcypher.com/btc/

Wyszukiwarki wspierające właściwy blockchain

https://insight.bitpay.com/

https://chain.com/

Jest to sytuacja na godzinę 10:00 (czasu Polskiego), wszelkie dodatkowe informacje będą załączane do tego artykułu

About The Author

if you are the smartest person in the room you are in the wrong room. Blockchain skaluje zaufanie, zróbmy z tym coś fajnego.

Related posts

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *