Categories
USD
We are in Social
04 lipca
2015
Artykuły
3554 Views

OSTRZEŻENIE: Kopalnie wygenerowały fałszywy łańcuch

Duży procent sieci obliczeniowej obsługującej Bitcoin uskuteczniało tak zwany SPV minning gdzie generowali blocki których nie weryfikowali. Praktykowali takie czynności głównie z chęci zysku ponieważ takie bloki ważyły kilka kilobajtów lub były tylko zapisem co powodowało znacznie szybsze rozchodzenie się monet. Średnia wielkość blocku zajmuje około 600kb i w zależności od zadeklarowanego fee transakcje mogą iść nawet godzinę.

nogebor

Co więcej, oznacza to że poole zamieszane w cały proceder nie stosowały się do nowej zasady BIP66 wprowadzonej w wersji Bitcoin Core 0.9.5. Dzięki temu, że posiadały ponad połowę mocy sieci były w stanie wygenerować nowy blockchain który działał  w tym samym czasie co oficjalny z tą różnicą, że transakcje zaakceptowane przez blocki w nowym łańcuchu nie będą uznane po naprawieniu błędu.
Bitcoin Core (po wersji 0.10.0) odrzucał blocki z drugiego łańcucha, ale wiele innych klientów je akceptowało ślepo biorąc najdłuższy z łańcuchów za oryginalny. Na obecną chwilę nie znamy skali z jaką została dotknięta cała społeczność, ale wiadomo że jeden z najpopularniejszych portfeli online blockchain.info akceptował podrobione transakcje i użytkownicy mogą stracić swoje środki.

Nadal około 4% sieci obliczeniowej generuje bloki z nowego łańcucha.

Na stronie bitcoin.org opublikowano ostrzeżenie oraz podlinkowano poole biorące udział w procederze oraz oficjalną wersję portfela.

Masz czego się obawiać?

Twoje monety są bezpieczne jeśli otrzymałeś je oraz zostały potwierdzone przed 2015-07-04 5:00 czasu Polskiego (7:00 UTC)
Po tej godzinie potwierdzenia nie są właściwe dla użytkowników poniższego oprogramowania:

  • Portfele Lightweight (SPV)  Użytkownicy powinni odczekać minimum 30 potwierdzeń więcej niż zazwyczaj
  • Bitcoin Core 0.9.4 lub wcześniejsze wersje  Użytkownicy powinni odczekać minimum 30 potwierdzeń więcej niż zazwyczaj lub uaktualnić klienata do wersji  Bitcoin Core 0.10.2.
  • Portfele Olnine Użytkownicy powinni odczekać minimum 30 potwierdzeń więcej niż zazwyczaj, chyba że jesteś pewny obsługi Bitcoin Core 0.9.5 lub późniejszej przez Twój portfel.
  • Bitcoin Core 0.9.5 lub późniejsze nie są zainfekowane

Górnicy

Jeśli kopiesz w poolu przełącz swoje urządzenia na poole które generują właściwe blocki, a jeśli kopiesz indywidualnie uaktualnij oprogramowanie do Bitcoin Core 0.10.2.

Złe poole: Te poole generują fałszywe blocki oraz tracą monety użytkowników

  • BTC Nuggets
  • F2Pool

Właściwe Poole: Poole wspierające właściwy blockchain, zaleca się na przełączenie swoich koparek na poniższe

Jeśli chcesz sprawdzić czy Twoje monety są bezpieczne zalecamy korzystanie z poniższych wyszukiwarek:

WSPIERAJĄCE ZŁY ŁAŃCUCH

http://btc.blockr.io/ <– (wygląda na pokazywanie wyników z obu łańcuchów)

https://blockchain.info/

https://live.blockcypher.com/btc/

Wyszukiwarki wspierające właściwy blockchain

https://insight.bitpay.com/

https://chain.com/

Jest to sytuacja na godzinę 10:00 (czasu Polskiego), wszelkie dodatkowe informacje będą załączane do tego artykułu
Leave a ReplyNajczęściej czytane

13 maja 2015
Artykuły
Czy kopanie Bitcoin jest wciąż opłacalne?
Kopanie Bitcoinów to proces w którym zostajemy nagradzani monetami w zamian za utrzymywanie komputerów służących do weryfikacji transakcji w sieci. Górnicy zarabiają na Bitcoin jeśli cena rynkowa będzie wyższa niż koszt wydobycia czyli koszt sprzętu oraz prądu ponieważ takie komputery pracują non stop.
05 kwietnia 2016
Artykuły
Wystartował OpenBazaar- zdecentralizowana platforma do handlu
12 maja 2015
Artykuły
Stacje benzynowe Lukoil przyjmują Bitcoin
Stacje benzynowe Lukoil na Litwie, Łotwie oraz Estonii akceptują Bitcoiny. Serwis SpectroCoin pośredniczy w przyjmowaniu tej waluty oraz jest odpowiedzialny za wszelkie techniczne kwestie.