Cena Litecoin wzrosła o ponad 500%


W ciągu ostatnich kilku tygodni cena Litecoin, jednej z najstarszych walut kryptograficznych powstałych po Bitcoin wzrosła o ponad 500%.

Właśnie  po raz pierwszy w historii 24 godzinny wolumen transakcji Litecoin przekroczył wolumen bitcoina i obecnie wynosi ponad 38 milionów dolarów. Jest to bezprecedensowe wydarzenie biorąc pod uwagę bierność deweloperów litecoin oraz ostatnie wydarzenia w świecie Bitcoin.

lct

Litecoin jest to waluta oparta o skrypt, zaprojektowana przez Charlie Lee. Jest ona zdecentralizowana, open sourceowa oraz transparentna jak Bitcoin, jednak różni się ona od swojego pierwowzora. Finalnie będzie wygenerowanych 84 miliony monet, czyli cztery razy więcej niż będzie to miało miejsce w przypadku Bitcoin. Bloki generowane są co 2,5minuty, a obecna nagroda wynosi 50 monet. Nagroda jest zmniejszana o połowę co cztery lata. Dzięki takiemu rozwiązaniu łańcuch bloków Litecoin jest w stanie obsłużyć większy wolumen transakcji. Ze względu na częstsze pojawianie się bloku, sieć jest w stanie obsłużyć większą ilość transakcji bez konieczności modyfikowania oprogramowania w przyszłości.

W efekcie użytkownicy uzyskują szybsze potwierdzenia, przy możliwości oczekiwania na większą ilość potwierdzeń przy większej sprzedaży.

Analizując dane historyczne, łatwo można zauważyć że Litecoin wciąż podążał za ceną Bitcoin. Infrastruktura tej monety nie jest tak dobrze rozwinięta jak w przypadku jego starszego brata. Liczba firm oraz punktów akceptujących LTC jako płatność jest znikoma, a opieszałość deweloperów oraz stosunkowo małe wsparcie innych firm nie owocuje w nowe usługi, ani nowe możliwości wydawania tej monety.

W ostatnich dniach jednak ma miejsce pompowanie kursu Litecoin i w taki oto sposób dzienny wolumen transakcji jest większy niż bitcoin, a kapitalizacja rynku przekroczyła Ripple który okupował drugie miejsce od ponad roku.

ltc2

Można doszukiwać się różnych powodów, dlaczego cena w ciągu kilku tygodni wzrosłą o ponad 500% (i wciąż rośnie). Możliwe jest, że traderzy przyzwyczajeni do gwałtowncyh wahań kursu Bitcoin poprostu znudzili się mającą ostatnimi czasy stagnacją i kilkuprocentowe ruchy ich nie zadowalały. W ten sposób poprzez wymianę swoich Bitcoinów na stosunkowo tani Litecoin zrobiło się zielono na wykresach.
Swoje trzy grosze mogły dołożyć ostatnie wydarzenia związane z testowaniem wydajności sieci oraz niespodziewanym forkiem przez który niektórzy użytkownicy stracili swoje monety. Kilka kopalni z premedytacją generowały nowe bloki bez sprawdzania transakcji przez co monety nie zostały potwierdzone i w przypadku gdy ktoś przesłał je dalej bez poczekania na większą ilość potwierdzeń, monety takie przepadły.
Należy pamiętać, że Litecoin w grudniu 2013 roku osiągnął cenę ponad $50 co przy obecnych $6 może działać na wyobraźnię.

 

Previous BITWAGE: zdywersyfikuj swoją wypłatę
Next Visa stawia na Bitcoin

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *