Putin: ‚ Można ich używać jako ekwiwalent..’


SOCHI, RUSSIA - FEBRUARY 06: Russian President Vladimir Putin delivers his speech at the International Olympic Committee (IOC) Gala Dinner on the eve of the Sochi 2014 Winter Olympics on February 6, 2014 in Sochi, Russia. (Photo by Andrej Isakovic - Pool/Getty Images)

Prezydent największego kraju na świecie, Władimir Putin potwierdził możliwość używania Bitcoinów do pewnego rodzaju operacji.

 

[clear] Prezydent Rosji dyskutował na temat Bitcoina oraz problemach z walutami kryptograficznymi z uczestnikami Klyazma Youth Forum. Wciąż nie ma jasnej interpretacji prawnej odnośnie tych cyfrowych pieniędzy. Poprzez taką bierną postawę wielu rządów, ekosystem Bitcoin rozwija się zdecydowanie wolniej ponieważ nie jest pewne, że z dnia na dzień nie zostanie wydana decyzja o całkowitym zakazie używania. Informację taką podała rosyjska agencja prasowa ITAR-TASS

Władimir Putin:

„Te pieniądze nie mają prawdziwych podstaw oraz nie stoi za nimi żadna realna wartość. W praktyce można używać tych „monet”, są coraz bardziej popularne. Można ich używać jako ekwiwalent [pieniędzy] w niektórych dziedzinach ekonomii. Jest to możliwe”

Informacja taka nie pozostała bez echa. Rosja znana była z drastycznych środków podjętych w celu zakazania walut wirtualnych więc takie oświadczenie głowy największego państwa na świecie wzbudziło zainteresowanie mediów.
Rzecznik prasowy kremla, Dimitry Peskov sprostował, że Putin nie oficjalnie nie popiera Bitcoina.

„Nie mówił dokładnie o Bitcoin, ale o niektórych możliwościach płatności elektronicznych”

Mniej więcej od połowy 2014 roku rząd Rosji dyskutował nad możliwościami zbanowania oraz uznania za nielegalne waluty kryptograficzne. Niektóre ze stron internetowych o tej tematyce zostały zablokowane, a niektóre z rosyjskich startupów zostały przez to zmuszone do zakończenia działalności.

[clear] W styczniu 2015 roku jedno z telekomunikacyjnych ministerstw drastycznie ograniczyło dostęp do bitcoinowych systemów płatności poprzez wywieranie nacisków na jednego z największych dostawców internetu Gigaom na zablokowanie takich stron jak Bitcoin.org, Coinspot.ru czy BTCSec.com.

pretty-soon-well-have-to-talk-about-russia

[clear] W sierpniu 2014 roku minister finansów, Alexei Moiseey zaprezentował plan zdelegalizowania Bitoicna oraz walut kryptograficznych do wiosny 2015. Jednak ostatnie wydarzenia sprawiły, że decyzja ta została co najmniej przesunięta w czasie i umożliwiono firmom oraz użytkownikom w miarę swobodny obrót tymi monetami.

Na Wikipedii powstała strona na której na bieżąco uaktualniane są informacje na temat legalności Bitcoin w poszczególnych krajach: Wikipedia: Legality of bitcoin by country

[clear] [ad id=”1297″]

Previous Sposób na wejście Bitcoin do mainstreamu
Next Bitcoin najgorętszym sektorem startupowym

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *