Categories
USD
We are in Social
28 sierpnia
2015
Artykuły Minning Technologia Wiadomości
1970 Views

Przyszłość Bitcoina:BIB-100, BitcoinXT, 8MB [ANKIETA]

Pojawiło się wiele artykułów oraz dyskusji na temat zmiany wielkości bloków w protokole Bitcoin. Wciąż pulikowane się nowe pomysły, core deweloperzy są podzieleni, a głos w sprawie swojego stanowiska zabierają największe firmy tworzące trzon ekosystemu. Z uwagi na swoją zdecentralizowaną oraz open sourceową naturę, wszelkie zmiany w Bitcoinie mogą być wprowadzone w życie jedynie przy zgodzie ponad 51% zwolenników. Główną rolę w tej decyzji odegrają kopalnie, poole, procesory płatności, giełdy oraz wszelkie serwisy oraz aplikacje zbudowane na wokół blockchain.
W tym materiale w prosty sposób zostało opisane działanie najważniejszych propozycji.

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest BIP. Bitcoin Improvement Proposa (BIP) jest formą dokumentu za pomocą którego przedstawiana jest funkcjonalność oraz informacje dla protokołu Bitcoin. Jest to standardowa forma wymiany idei odkąd Bitcoin nie ma żadnej formalnej struktury. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: https://en.bitcoin.it/wiki/Bitcoin_Improvement_Proposals

Image credit: https://en.bitcoin.it/wiki/Bitcoin_Improvement_Proposals

[clear

BIP 100, BIP 101, 8MB

 

[clear]
Obecnie największe kopalnie oraz poole głosują nad zmianami poprzez generowanie bloków z daną wersją. Aktualne wyniki możemy zobaczyć po tym linkiem.

[clear]
pool distribution

[clear]
Default:

[clear]
Górnicy którzy generuję te bloki nie zabierają głosu w tej sprawie. Nie głosują ani za zwiększeniem pojemności, ani za żadną z propozycji BIP. Nadal używają wcześniej obowiązującej wersji z blokiem o maksymalnej wielkości 1MB. Wciąż mają czas na zmianę lecz na tę chwilę reprezentują niezdecydowanych.
[clear]

BIP-100:
[clear]
Rozwiązanie zaproponowane przez uznanego oraz doświadczonego programistę Jeffa Garzika który pracuje nad protokołem Bitcoin praktycznie od samego początku. BIB-100 zakłada, że cztery razy w roku, co trzy miesiące limit wielkości będzie się zmieniał w widełkach: maksymalnie dwa razy większe lub mniejsze. Decyzja o danej zmianie będzie podjęta na podstawie wyników uzyskanych z głosowania górników, którzy będą oddawali głos z każdym wykopanym blokiem. Takie rozwiązanie pozwoli na realny wpływ użytkowników na sieć i jest na tyle elastyczne, że praktycznie eliminuje zagrożenie spadku wydajności sieci wraz z jej wzrostem.w BIB-100 bloki nigdy nie  będą większe jak 32MB.
[clear]

W momencie pisanie tego artykułu, ponad 58.57% sieci jest za tym rozwiązaniem.
[clear]
Opis BIB-100 [ang.]: http://gtf.org/garzik/bitcoin/BIP100-blocksizechangeproposal.pdf

[clear]
BIP-101: (BitcoinXT)

[clear]

Kontrowersyjna propozycja innego programisty związanego z kodem źródłowym, Gavina Andersena zakłada zwiększenie bloku do 8MB, 11 stycznia 2016 oraz podwajanie tej wielkości co dwa lata. Wiele osób twierdzi, że takie rozwiązanie doprowadzi do centralizacji procesu generowania nowych monet, ponieważ trudność będzie rosła zdecydowanie za szybko.
[clear]
Opis BIB-101(BitcoinXT) [ang.] https://github.com/bitcoinxt/bitcoinxt

[clear]
8MB:

[clear]

Ta grupa jest za zwiększeniem bloku do 8mb, ale nie widzi potrzeby wprowadzania rozwiązania opartego na BIP. Przy tym rozwiązaniu bloki będą miały osiem razy większą pojemność niż dotychczas co nie oznacza, że natychmiastowo zostaną zapełnione. Obecnie średnia wielkość bloku wynosi około 0,7MB, ale należy zwrócić uwagę na wciąż rozwijane projekty wykorzystujące przesyłanie danych za pośrednictwem blockchain. Wraz ze wzrostem popularności sieci będzie coraz więcej danych do przetworzenia.

 

[clear]

 Quo vadis, Bitcoin?

 

Należy spojrzeć na zwiększenie bloku jako poszukiwania idealnego konsensusu decentralizacji. W przypadku zwiększenia wielkości bloku nastąpi większa centralizacja z powodu ograniczeń sprzętowych. Będzie potrzeba znaczenie większej mocy obliczeniowej, aby znaleźć kolejny blok więc górnicy będą się łączyć w grupy zwane poolami, aby zmaksymalizować zyski. Teoretycznie sieć przestaje być zdecentralizowana w przypadku, gdy jeden podmiot ma ponad 51% sieci obliczeniowej.

Z drugiej strony medalu, jeśli bloki nie będą wystarczająco duże, prowizja (fee) dodawana do każdej transakcji zacznie rosnąć przez co Bitcoin nie będzie już taki atrakcyjny. Straci on jedną ze swoich podstawowych funkcjonalności i przesyłanie drobnych kwot przestanie być opłacalne.

Debata wciąż trwa i nie jest powiedziane, że pojawią się jeszcze nowe rozwiązania. Decyzja o przyszłości Bitcoina jakiej mamy szczęście być świadkami jest bezprecedensowym wydarzeniem. Bitcoin jest jednym z największych eksperymentów socjologiczno-ekonomicznych w dziejach. Ma on dopiero 6 lat i wciąż poznajemy nowe zastosowania technologii jaka za nim stoi.Mamy tutaj do czynienia z decydowaniem o przyszłym wyglądzie sieci o kapitalizacji rynku ponad 3 miliardów dolarów bezpośrednio przez jej użytkowników. Każdy, kto posiada nawet kilka satoshi jest w pewnym stopniu współwłaścicielem sieci z prawem głosu. Projekt ten gromadzi wokół siebie dużo mądrych ludzi więc osobiście jestem spokojny o jego przyszłość.

[clear]
Oddaj swój głos w tej sprawie!

 

Oddaj swój głos:

BIB-100
BIB-101 (BitcoinXT)
8MB
Nie chce zmian
Nic z tego nie rozumiem

Poll Maker
1 Comment:

Leave a ReplyNajczęściej czytane

13 maja 2015
Artykuły, Minning, Technologia, Wiadomości
Czy kopanie Bitcoin jest wciąż opłacalne?
Kopanie Bitcoinów to proces w którym zostajemy nagradzani monetami w zamian za utrzymywanie komputerów służących do weryfikacji transakcji w sieci. Górnicy zarabiają na Bitcoin jeśli cena rynkowa będzie wyższa niż koszt wydobycia czyli koszt sprzętu oraz prądu ponieważ takie komputery pracują non stop.
05 kwietnia 2016
Artykuły, Minning, Technologia, Wiadomości
Wystartował OpenBazaar- zdecentralizowana platforma do handlu
12 maja 2015
Artykuły, Minning, Technologia, Wiadomości
Stacje benzynowe Lukoil przyjmują Bitcoin
Stacje benzynowe Lukoil na Litwie, Łotwie oraz Estonii akceptują Bitcoiny. Serwis SpectroCoin pośredniczy w przyjmowaniu tej waluty oraz jest odpowiedzialny za wszelkie techniczne kwestie.