Wyszukiwarka Google może przewidzieć cenę Bitcoin


 

Naukowcy z włoskiego University of Caglari porównali walumin transakcji Bitcoina w Dolarach z danymi uzyskanymi z narzędzia Google Trends służącego do badania popularności danych fraz wpisywanych w tę wyszukiwarkę. Badane były dane od lipca 2014 roku do lipca 2015.

[clear] Wyniki zostały zaprezentowane w opracowaniu [ The Predictor Impact of Web Search Media On Bitcoin Trading Volumes ]. Badana była zależność pomiędzy wpisywaniem hasła ‚Bitcoin’ oraz ruchów bitcoina z tym związanych.

bitcoin trends
„Bitcoin” vs wolumin transakcji

Używając korelacji Pearsona pokazującą powiązania pomiędzy dwiema zmiennymi w skali od -1 do +1, uczeni znaleźli pozytywną korelacje na poziomie 0.6. Oznacza to, że wolumin transakcji można przewidzieć za pośrednictwem wyszukiwarki google.

[clear] Trójka uczonych którzy opracowali ten dokument uważają, że jest to bardzo skuteczne narzędzie z uwagi na wysoką korelacje. Oznacza to, że można przewidzieć ruchy na rynku nawet z trzy dniowym wyprzedzeniem.

[clear] Zespół zapowiedział pracę nad platformami social media takimi jak Twitter, Facebook czy Google+ i sprawdzeniu, czy takie korelacje zachodzą również na takich serwisach.
[clear]

Wyszukiwarka kontra cena

[clear] Nie jest to pierwsze opracowanie tego typu. Jednym z  zespołów naukowych które również dostrzegło podobną zależność była piątka polskich uczonych z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Udowodnili oni, że cena Bitcoin rośnie  wraz ze zwiększonym zainteresowaniem ze strony mediów oraz osób który wyszukują informacji o nim w internecie.
[clear] Według ich opracowania wzrost o 1% ilości artykułów które wspominają Bitcoin przekłada się na 0,3% wartości Bitcoin, a 1% w wyszukiwarce google przekłąda się na 0,5%.
LINK: Price Fluctuations and the Use of Bitcoin: An Empirical Inquiry
[clear] Jak widać, nie należy lekceważyć nawet najprostszych narzędzi.

 

 

Previous 22 największe banki biorą się za Bitcoin
Next Bitcoin może być znów anonimowy

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *