Wyszukiwarka Google może przewidzieć cenę Bitcoin

 

Naukowcy z włoskiego University of Caglari porównali walumin transakcji Bitcoina w Dolarach z danymi uzyskanymi z narzędzia Google Trends służącego do badania popularności danych fraz wpisywanych w tę wyszukiwarkę. Badane były dane od lipca 2014 roku do lipca 2015.


Wyniki zostały zaprezentowane w opracowaniu [ The Predictor Impact of Web Search Media On Bitcoin Trading Volumes ]. Badana była zależność pomiędzy wpisywaniem hasła ‚Bitcoin’ oraz ruchów bitcoina z tym związanych.

bitcoin trends

„Bitcoin” vs wolumin transakcji

Używając korelacji Pearsona pokazującą powiązania pomiędzy dwiema zmiennymi w skali od -1 do +1, uczeni znaleźli pozytywną korelacje na poziomie 0.6. Oznacza to, że wolumin transakcji można przewidzieć za pośrednictwem wyszukiwarki google.


Trójka uczonych którzy opracowali ten dokument uważają, że jest to bardzo skuteczne narzędzie z uwagi na wysoką korelacje. Oznacza to, że można przewidzieć ruchy na rynku nawet z trzy dniowym wyprzedzeniem.


Zespół zapowiedział pracę nad platformami social media takimi jak Twitter, Facebook czy Google+ i sprawdzeniu, czy takie korelacje zachodzą również na takich serwisach.

Wyszukiwarka kontra cena


Nie jest to pierwsze opracowanie tego typu. Jednym z  zespołów naukowych które również dostrzegło podobną zależność była piątka polskich uczonych z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Udowodnili oni, że cena Bitcoin rośnie  wraz ze zwiększonym zainteresowaniem ze strony mediów oraz osób który wyszukują informacji o nim w internecie.

Według ich opracowania wzrost o 1% ilości artykułów które wspominają Bitcoin przekłada się na 0,3% wartości Bitcoin, a 1% w wyszukiwarce google przekłąda się na 0,5%.
LINK: Price Fluctuations and the Use of Bitcoin: An Empirical Inquiry

Jak widać, nie należy lekceważyć nawet najprostszych narzędzi.

 

 

About The Author

if you are the smartest person in the room you are in the wrong room. Blockchain skaluje zaufanie, zróbmy z tym coś fajnego.

Related posts

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *