Categories
USD
We are in Social
15 października
2015
Polska Prawo Wiadomości
2201 Views

Ministerstwo Finansów o Bitcoin


Stanowisko jest odpowiedzią na interpelacje Posła Maksa Kraczkowskiego (nr 34412), oraz posłów Jana Warzechy i Bogdana Rzońcy (nr 34154) w których domagali się jasnego stanowiska w sprawie kryptowalut takich jak Bitcoin.

 

 

 [clear]

Temat ten został poruszony ze względu na zwiększającą się liczbę cyberprzestępstw, phishingów, kradzieży czy przejmowania kont internetowych z wykorzystaniem kryptowalut.
Podane są nawet dane z których możemy dowiedzieć się, że pomiędzy 2004 a 2014 rokiem, liczba wykrytych przestępstw wzrosła z 404 do 22000. Taki znaczący wzrost popularności tej technologii wymaga podjęcia kroków prawnych. Pamiętajmy jednak, że zawsze technologia była dwa kroki przed regulacjami.
[clear]

Ministerstwo Finansów dostrzegło globalny zasięg Bitcoina oraz fakt, że nie ma on żadnych granic geopolitycznych przez co wstrzymuje się przed podjęciem działań regulacyjnych. Bardziej stosowne wydają się w  tym przypadku inicjatywy unijne które mogą wypracować nowy standard dla globalnych płatności Bitcoin. Sprawa będzie w najbliższym czasie rozpatrywana między innymi przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z zapytaniem Szwedzkiej Agencji Podatkowej o potencjalne skutki podatkowe  transakcji z użyciem walut kryptograficznych.
[clear]
[document url=”http://orka2.sejm.gov.pl/INT7.nsf/klucz/088552EF/%24FILE/i34112-o1.pdf” width=”400″ height=”300″]
[clear]

Jeśli nawet nie szykują się w najbliższym czasie realne zmiany prawne możemy spodziewać się kampanii edukacyjnej w sprawie kryptowalut zainicjowanych przez rząd:

„W opinii Ministerstwa równie znacząca, obok działań regulacyjnych jest kampania informacyjna wskazująca potencjalnym użytkownikom na ryzyka jakie mogą wynikać dla nich z nabywania kryptowalut, która jest podejmowana m.in. przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej .”

Jednak pomimo wciąż marginalnego udziału w rynku, stosunkowo małej ilości przestępstw wykorzystujących tę technologię czy wąskiego grona, bardzo rozproszonych użytkowników nadal będzie to przedmiotem zainteresowań rządu.

Interpretacje są coraz bardziej potrzebne, aby zapewnić odpowiednie warunki dla rozwoju nowych firm. Rozwiązania dostarczane przez startupy z całego świata wykorzystujące technologię blockchain mają duże szanse być zaadaptowane przez największe instytucje finansowe i mieć realny wpływ na globalną ekonomię.
Obecnie większość firm działających w tym sektorze zarejestrowała swoje działalności oraz odprowadza podatki w Anglii lub Berlinie w związku z jasnymi zasadami traktowania walut kryptograficznych przez prawo.

Paweł Kuskowski, prezes Stowarzyszenia Compliance Polska w rozmowie z PaymentsCompliance:

” Nie ma konieczności wprowadzania nowych regulacji, za to należy dostosować obecnie panujące zasady”

Zauważył również, że niechęć rządów oraz społeczeństwa w dużym stopniu wynika z wciąż aktualnego przekonania o powiązaniu Bitcoina z czarnym rynkiem czy terroryzmem.

Stowarzyszenie bierze również aktywny udział w debacie na temat interpretacji tej technologii. Rozwiązania oparte o blockchain mają realne szanse usprawnienie aktualnych systemów finansowych, a coraz częściej pojawiające się informacje na temat fuzji czy nawiązaniu współpracy bitcoinowcyh startupów z największymi światowymi bankami mogą sugerować, że może stać się to w niedalekiej przyszłości.

„Musimy zdać sobie sprawę, że to jest dopiero powstająca branża z własnymi cechami”

dodał.

Właśnie przez brak ostatecznego zdania na temat Bitcoina, niektóre firmy w Polsce odmawiają współpracy z podmiotami operującymi na tym protokole poprzez zrywanie umów [ Czerwiec 17, 2015: Banki atakują Polski giełdy] czy zwyczaje boją się podejmować dalsze kroki przyglądając się całej sprawie z boku. Natura jednak nie lubi pustki i prędzej czy później konieczne będzie powstanie rozwiązań pozwalających na w pełni legalną i jasną działalność bez konieczności rejestrowania poza granicami kraju.

[clear]
[ad id=”1297″]
Leave a ReplyNajczęściej czytane

13 maja 2015
Polska, Prawo, Wiadomości
Czy kopanie Bitcoin jest wciąż opłacalne?
Kopanie Bitcoinów to proces w którym zostajemy nagradzani monetami w zamian za utrzymywanie komputerów służących do weryfikacji transakcji w sieci. Górnicy zarabiają na Bitcoin jeśli cena rynkowa będzie wyższa niż koszt wydobycia czyli koszt sprzętu oraz prądu ponieważ takie komputery pracują non stop.
05 kwietnia 2016
Polska, Prawo, Wiadomości
Wystartował OpenBazaar- zdecentralizowana platforma do handlu
12 maja 2015
Polska, Prawo, Wiadomości
Stacje benzynowe Lukoil przyjmują Bitcoin
Stacje benzynowe Lukoil na Litwie, Łotwie oraz Estonii akceptują Bitcoiny. Serwis SpectroCoin pośredniczy w przyjmowaniu tej waluty oraz jest odpowiedzialny za wszelkie techniczne kwestie.