Bitcoin zwolniony z podatku VAT na terenie EU


Na dzisiejszym (22.10.2015)  głosowaniu o godzinie 9:30 w sprawie opodatkowania cyfrowej waluty Bitcoin na terenie państw Unii Europejskiej padła decyzja na którą wszyscy czekali. Wszystkie firmy, ale także osoby prywatne nie muszą odprowadzać podatku od kupna oraz obrotu Bitcoinem, a sama waluta powinna być traktowana jak normalny pieniądz.
[clear] Jest to bardzo ważna wiadomość dla całej społeczności ponieważ prawo to będzie obowiązywało na terenie całej Unii Europejskiej i Bitcoin nie będzie dłużej różnie interpretowany. Ujednolicenie przepisów daje zielone światło dla powszechnego używania oraz daje zupełnie nowe możliwości dla firm oraz instytucji działających na tym polu.
[clear] Wcześniej przy braku konkretnej interpretacji startupy zmuszone były do rejestrowania swojej działalności w UK lub w Niemczech, gdzie waluty kryptograficzne były jasno określone zarówno w systemie podatkowym jak i prawnym.
Przy zrównaniu Bitcoina z innymi walutami nic nie stoi na przeszkodzie wprowadzeniu go do takich serwisów jak cinkciarz.pl czy walutomat.pl umożliwiających swobodną wymianę walut w formie cyfrowej.
[clear] Oficjalna decyzja nie została jeszcze umieszczona na stronie internetowej [ godz. 11:10]. Cały dokument będzie pod tym linkiem: numer sprawy C-264/14 InfoCuria – Case-law of the Court of Justice

Wspólny system podatku od wartości dodanej (VAT) – Dyrektywa 2006/112/WE – Artykuł 2 ust. 1 lit. c) oraz art. 135 ust. 1 lit. d)-f) – Odpłatne świadczenie usług – Transakcje wymiany wirtualnej waluty „bitcoin” na waluty tradycyjne – Zwolnienie

[clear] [ad id=”1297″]

Previous Czy banki mają dobre intencje jeśli chodzi o Bitcoin?
Next Kontrakty Futures

2 komentarze

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *