Bitcoin jest wart $500 czy nic?


Ile osób tyle opinii. W którą stronę zmierza kurs bitcoin?

coindeskpool
Coindesk przeprowadził ankietę w której pytał swoich czytelników jak prognozują cenę Bitcoina. Ponad 48% odpowiedziało, że do końca 2015 utrzyma się na poziomie ponad $500. Obecnie Cena utrzymuje się w okolicach $340, ale ma za sobą już jeden atak na $500.

 
Z drugiej strony mamy laureata nagrody Nobla w dziedzinie Ekonomii, Eugene Fama który twierdzi, że bitcoin może być w przyszłości bezwartościowy.W Bitcoin Uncensored Podcast wywiad z Fama przeprowadzili Junseth oraz Chris Derose gdzie rozmawiano o nowoczesnej ekonomii oraz systemach finansowych.


Eugene Fama jest profesorem na University of Chicago Booth School of Business. W rozmowie odnosi się również do ceny bitcoina i twierdzi, że jeśli cena nie jest stała możliwym jest całkowita utrata wartości. Według profesora jedyną wartością tej waluty jest ograniczona ilość co może być niewystarczające do przetrwania.
Wracając jeszcze do ankiety CoinDesk. Prawie 39% entuzjastów uważa, że cena bitcoina zakończy rok na obecnym poziomie. 4370 osób z ponad 11293 które brały udział w badaniu twierdzi, że bitcoin będzie wyceniany na koniec roku w przedziale $351 – $500.
Jedna trzecia ankietowanych uważa, że cena wzrośnie do poziomu $501-$1000 w czwartym kwartale 2015 roku, a tylko 10,6% osób zdecydowało się na zaznaczenie przedziału $201-$350.

„Standard polityki monetarnej opiera się na jednostce wartości-którą niewątpliwie jest bitcoin- która służy do wyceny. Nie przetrwa ona jednak jeśli cena znacznie się zmienia.”

Fama twierdzi również, że ludzie nie używają bitcoina ponieważ bardzo trudnym jest określić ile dokładnie bitcoina potrzeba do rozliczenia. Z powodu zmienności ceny ludzie nie będą przetrzymywali go i używali w płatnościach, ale nabywali tę walutę na krótki okres czasu i tak samo szybko sprzedawali co nie jest dobre  jeśli chodzi o przetrwanie w dłuższym okresie czasu.

 

Należy również pamiętać, że koniec bitcoina wieszczą profesorowie oraz dziennikarze praktycznie od jego powstania. Analiza oraz interpretacja obecnymi standardami nie jest odpowiednia w tym przypadku ponieważ waluta jest tylko jedną z funkcji bitcoina. Nie ma co do tego wątpliwości, że cena jest najważniejsza do rozwoju ekosystemu jednak porównywanie go do innych walut mija się z celem.

Ostatnie ruchy ceny wybudziły bitcoina z letargu. Widać coraz większe zainteresowanie inwestorów ponieważ przyszły rok zapowiada się bardzo ciekawie ze względu zarówno na nowe projekty jak i halving zaplanowany na lipiec ’16 czyli zmniejszenie nagrody za blok z 25BTC do 12,5BTC co oznacza połowę mniej bitcoinów na rynku co 10 minut.

 

Przeczytaj : Dlaczego 2016 rok będzie bardzo dobry dla Bitcoin

Previous Ebay będzie akceptował kryptowaluty
Next Dokument: The Bitcoin Gospel

2 komentarze

 1. adrix
  Listopad 14, 2015
  Odpowiedz

  Jeżeli wszyscy twierdzą że cena będzie rosła, to jest prosta logika. Ci wszyscy są już zapakowani w bitcoina i czekają na wzrosty, co raczej przyniesie odwrotny skutek.

  • Listopad 14, 2015
   Odpowiedz

   Ja akurat pomyślałem, że jeśli wszyscy prognozują wzrost ceny, to przekonają kolejnych inwestorów do zakupu bitcoinów, przez co cena rzeczywiście wzrośnie. Użytkownicy kryptowalut stanowią na razie niewielką część społeczeństwa, więc wciąż jest mnóstwo ludzi, którzy mogą zamienić część swoich oszczędności na „hajs jutra”. W dodatku siła nabywcza wielu tradycyjnych walut, np. złotówki, ostatnio znacznie spadła, co również mogło spowodować wzrosty cen. Jednak z tego powodu ludzie mogą nie mieć pieniędzy na bitcoiny, przez co kurs nie będzie mógł dalej rosnąć.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *