Blockchain w bankowości na początku 2016


Rynki finansowe będą mogły zaadaptować technologię stojącą za walutami kryptograficznymi już na początku 2016 roku. Dzięki temu bezpieczeństwo, szybkość transakcji oraz możliwości wejdą na zupełnie nowy poziom.

W raporcie sporządzonym przez agencję consultingową TABB Research [link: Blockchain Technology: Pushing the Envelope in FinTech ] możemy przeczytać, że adopcja technologii blockchain jest tylko kwestią czasu.

Blockchain został stworzony wraz z walutą bitcoin. Jest to ogromny, zdecentralizowany i transparentny rejestr w którym zapisywana jest każda transakcja, a zainteresowany ma do niego nieograniczony wgląd.

Konsorcjum ponad 20 największych na świecie banków pod przewodnictwem firmy R3 już pracuje nad stworzeniem odpowiedniego narzędzia umożliwiającego połączenie protokołu Bitcoin z największymi rynkami.


 czytaj:   22 największe banki biorą się za Bitcoin


 

Według raportu, rozwiązania oparte o blockchain mogą zostać wykorzystywane do śledzenia pożyczek lub kredytów już w drugim kwartale 2016 roku, ale na innego rodzaju zastosowania przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Dla przykładu wykorzystanie blockchaina w handlu akcjami może zająć nawet dekadę.


Shagun Bali, pracownik TABB który jest autorem raportu „Blockchain Technology: Pushing the Envelope in FinTech.” uważa, że blockchain jest bardzo skalowalny, bezpieczny oraz umożliwia szyfrowanie rejestrów przy całkowitej transparentności.

„Technologia Blockchain ma potencjał na zmianę podejścia całej branży do rejestrowania transakcji oraz sprawia, że wszystkie operacja stają się przejrzyste przy jednoczesnym wyeliminowaniu pośredników”

Wraz z adaptacją tej technologii przez globalne rynki finansowe zakres zastosowania zdecentralizowanych technologii znacznie wzrośnie. Jest to sytuacja win-win ponieważ dla banków oraz instytucji finansowych koszty operacyjna znacznie się zmniejszą, a efektywność oraz możliwości wzrosną. Dla konsumentów będzie to oznaczało natychmiastowe przelewy, możliwość kontroli swoich środków oraz znaczne obniżenie kosztów prowizji. Takie działania będą miały pozytywny wpływ na całą globalną ekonomię ponieważ ilość transakcji zwiększy się przez co rynek będzie bardziej płynny. Czekamy z niecierpliwością.

Previous Dokument: The Bitcoin Gospel
Next Dokument: Cryptocurrency. Gold of the digital age

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *