BITCOINPPI: Bitcoinowy wskaźnik BigMaca


 

Index siły nabywczej Bitcoina uruchomiony przez BitBond, pokazuje ile BigMacków możemy kupić za jednego bitcoina w różnych krajach.

[clear] Wartość bitcoina jest najczęściej podawana w dolarach lub innech walutach fiat takich jak euro, złoty czy yuan. Jednak wartość takich walut również ulega zmianie. Twórcy bitcoinppi (bitcoin purchasing power index) wierzą, że wartość Bitcoina powinna być mierzona w czymś stałym oraz stabilnym- takim jak kanapka BigMac. Twórcy Indexu na poparcie swojej tezy podają fakt, że ilość kalorii jakie każdy człowiek musi przyjąć każdego dnia nie zmienia się tak mocno.

[clear] Index obliczany jest na podstawie ceny jednostkowej z giełd z różnych krajów oraz indesku Big Mac Index który jest publikowany na łamach brytyjskiego tygodnika The Economist od 1986 roku. W ujęciu globalnym siła nabywcza bitcoina może się bardzo różnić. Ilość burgerów jakie można kupić za 1 BTC w USA wynosi 70.11, a w chinach 125-prawie dwa razy tyle. Średnia na świecie na dzień dzisiejszy wynosi około 100,5 Big Maca za jeden Bitcoin.
[clear]

Indeks PPI dl Polski
Indeks PPI dl Polski

 

Twórcy uważają, że ich projekt może mieć szerokie zastosowanie. Jak podają na swojej stronie, index taki może być wykorzystywany do uczciwej oceny wartości w przypadku pożyczek bitcoinowych oraz umożliwi podawanie ceny w sklepach online w BigMacach zamiast w dolarach lub innych walutach.

Jeśli by się głębiej zastanowić to pizza mogła by być bardziej odpowiednia. Za pierwszą transakcję z użyciem Bitcoina uważa się bowiem kupno dwóch pizz za 10,000BTC w 2010 roku. Jednak pizza jest dużo bardziej zróżnicowana po względem wielkości, rodzajów i ceny.

Previous UE planuje zablokować Bitcoin pod pretekstem walki z terroryzmem
Next Kolejne 5 banków dołącza do konsorcjum R3

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *