Categories
USD
We are in Social
20 listopada
2015
trading Wiadomości
1096 Views

BITCOINPPI: Bitcoinowy wskaźnik BigMaca

 

Index siły nabywczej Bitcoina uruchomiony przez BitBond, pokazuje ile BigMacków możemy kupić za jednego bitcoina w różnych krajach.

[clear]
Wartość bitcoina jest najczęściej podawana w dolarach lub innech walutach fiat takich jak euro, złoty czy yuan. Jednak wartość takich walut również ulega zmianie. Twórcy bitcoinppi (bitcoin purchasing power index) wierzą, że wartość Bitcoina powinna być mierzona w czymś stałym oraz stabilnym- takim jak kanapka BigMac. Twórcy Indexu na poparcie swojej tezy podają fakt, że ilość kalorii jakie każdy człowiek musi przyjąć każdego dnia nie zmienia się tak mocno.

[clear]
Index obliczany jest na podstawie ceny jednostkowej z giełd z różnych krajów oraz indesku Big Mac Index który jest publikowany na łamach brytyjskiego tygodnika The Economist od 1986 roku. W ujęciu globalnym siła nabywcza bitcoina może się bardzo różnić. Ilość burgerów jakie można kupić za 1 BTC w USA wynosi 70.11, a w chinach 125-prawie dwa razy tyle. Średnia na świecie na dzień dzisiejszy wynosi około 100,5 Big Maca za jeden Bitcoin.
[clear]

Indeks PPI dl Polski

Indeks PPI dl Polski

 

Twórcy uważają, że ich projekt może mieć szerokie zastosowanie. Jak podają na swojej stronie, index taki może być wykorzystywany do uczciwej oceny wartości w przypadku pożyczek bitcoinowych oraz umożliwi podawanie ceny w sklepach online w BigMacach zamiast w dolarach lub innych walutach.

Jeśli by się głębiej zastanowić to pizza mogła by być bardziej odpowiednia. Za pierwszą transakcję z użyciem Bitcoina uważa się bowiem kupno dwóch pizz za 10,000BTC w 2010 roku. Jednak pizza jest dużo bardziej zróżnicowana po względem wielkości, rodzajów i ceny.
Leave a ReplyNajczęściej czytane

13 maja 2015
trading, Wiadomości
Czy kopanie Bitcoin jest wciąż opłacalne?
Kopanie Bitcoinów to proces w którym zostajemy nagradzani monetami w zamian za utrzymywanie komputerów służących do weryfikacji transakcji w sieci. Górnicy zarabiają na Bitcoin jeśli cena rynkowa będzie wyższa niż koszt wydobycia czyli koszt sprzętu oraz prądu ponieważ takie komputery pracują non stop.
05 kwietnia 2016
trading, Wiadomości
Wystartował OpenBazaar- zdecentralizowana platforma do handlu
12 maja 2015
trading, Wiadomości
Stacje benzynowe Lukoil przyjmują Bitcoin
Stacje benzynowe Lukoil na Litwie, Łotwie oraz Estonii akceptują Bitcoiny. Serwis SpectroCoin pośredniczy w przyjmowaniu tej waluty oraz jest odpowiedzialny za wszelkie techniczne kwestie.