Poradnik: Czym jest kopanie Bitcoinów?Górnicy są swego rodzaju księgowymi, którzy weryfikują i utrzymują publiczny rejestr wszystkich transakcji w sieci Bitcoin które kiedykolwiek miały miejsce

 1. Marta ma 1 Bitcoina którego chce wysłać do Andrzeja.
  [clear]
 2. Marta musi określić wszystkie szczegóły transakcji takie jak dla kogo przeznaczony jest bitcoin, ile chce wysłać oraz kto je wysyła do każdego górnika w sieci. Dzięki kryptograficznemu kluczowi publicznemu Marta oraz Andrzej otrzymują tożsamość pozostając anonimowi. Ilość wysłanych i odebranych bitcoinów jest publicznie dostępna i widoczna dla wszystkich.
  [clear]
 3. Górnicy zbierają grupę zleconych transakcji i zaczynają hashowanie ( zobacz SHA-256 ) ich razem z ostatnią oficjalnie zweryfikowaną grupą transakcji zwaną blokiem. Marta może przyspieszyć całą procedurę i zwiększyć szanse na dołączenie jej transakcji do najbliższego bloku poprzez dodanie małej opłaty transakcyjnej która zostanie wypłacona górnikowi który jako pierwszy zatwierdzi cały blok transakcji.
  [clear]
 4. Górnicy próbują dopasować różne hashe, dopóki ktoś nie wytworzy jednego o specjalnych właściwościach:  wynik powinien dać ciąg zer co jest  dość rzadkie. Odnalezienie właśnie takiego hashu który daje ciąg zer jest nazywane „matematycznymi puzzlami” lub „rozwiązywaniem skomplikowanych równań matematycznych” przy generowaniu nowych bloków o których często można usłyszeć.
  [clear]
 5. Kiedy dany górnik rozwiąże tę zagadkę informuje każdego innego górnika w sieci jak dokładnie stworzył ten trudny do odnalezienia hash. Takie szczegóły są proste do wytłumaczenia lecz bardzo trudne do odkrycia na początku. Po uzyskaniu takich informacji reszta górników może bardzo szybko potwierdzić takie rozwiązanie.
  [clear]
 6. Kiedy wszyscy górnicy zweryfikują wykonaną pracę, ściągają oraz udostępniają wygenerowane dane i opisują je jako następny blok w sieci blockchain.
  [clear]
 7. Wszystkie transakcje zawarte w nowym bloku są teraz zakodowane w blockchain który po zaktualizowaniu jest wysyłany do każdej osoby w sieci Bitcoin.
  [clear]
 8. Jako nagrodę za rozwiązanie hashu górnik który rozwiąże tę zagadkę otrzymuje 25BTC (plus wszystkie prowizje od transakcji zawartych w bloku) w postaci pierwszej transakcji w nowym bloku który wszyscy górnicy zaczynają konstruować na podstawie odnalezionego ostatnio bloku.
  [clear]
 9. Portfel Bitcoin Andrzeja automatycznie ściąga wygenerowany blok i odkrywa, że adres Andrzeja właśnie otrzymał 1 Bitcoina z adresu Marty.
  [clear]
 10. Jeśli Andrzej chciałby wysłać bitcoina do Ciebie, wszystko co by musiał wykonać Twój portfel to zweryfikować czy Andrzej rzeczywiście posiada taką ilość bitcoinów jaką chce wysłać poprzez sprawdzenie adresu Andrzeja w publicznym rejestrze i wyśledzić historię tych monet do momentu w którym kiedyś jakiś szczęśliwy górnik je odkrył.
  [clear]
 11. Od teraz Marta nie może wysłać tego Bitcoina do nikogo więcej. Publiczny rejestr udowadnia, że Marta już nie posiada takiej ilości monet i żaden górnik nie przyłączy tej transakcji do bloku przez co nie zostanie wysłana.

Podsumowując:

Górnicy pełnią funkcję swego rodzaju księgowych którzy weryfikują oraz uaktualniają publiczny rejestr wszystkich wykonanych transakcji w sieci Bitcoin. Każda aktualizacja rejestru nazywana jest blokiem. Górnicy weryfikują publiczny rejestr, nazywany blockchain poprzez szukanie bloku dzięki hashowi o specjalnych właściwościach.
[clear] Za znalezienie takiego bloku -który jest niczym innym jak zbiorem transakcji- i uaktualnienie blockchain, górnik otrzymuje nagrodę w postaci nowych bitcoinów (których ilość jest obniżana o połowę co kilka lat) oraz opłat transakcyjnych dodanych przez nadawców do przyspieszenia transferu. Każdy ma dostęp do publicznego rejestru i może ustalić kto ma ile monet na podstawie adresu.

 

Previous 09.12.2015|Cena bitcoin wzrosła o $20
Next Kolejne regulacje w Japonii

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *