Czy Bitcoin powinien być anonimowy?


Anonimowość jest prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjną cechą bitcoina. Wraz z ciągłym rozwojem projektu oraz odkrywaniem nowych zastosowań blockchaina konieczne wznowienie dyskusji na temat anonimowości zarówno po stronie społeczności Bitcoin jak i korporacji finansowych oraz podmiotów publicznych.

[clear] Będąc jedną z z głównych zasad, mimo wielu zastrzeżeń od publikacji w 2008 roku dziewięcio stronnicowego dokumentu Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System autorstwa Satoshiego Nakamoto, anonimowość zmieniła cyfrową walutę w bardzo efektywne narzędzie do tworzenia rozproszonej, zdecentralizowanej ekonomii jednak równocześnie dostarczyła proste narzędzie do nielegalnego pranie brudnych pieniędzy oraz przestępstw finansowych.

[clear] Różne podejście do tego aspektu prowadzi do podziału społeczności na dwie główne grupy. Pierwsza broni anonimowości za wszelką cenę jako fundamentalną i integralną cechę bitcoina i pracuje nad rozwiązaniami które wciąż podnoszą poziom prywatności, a druga lobbuje na rzecz transparentności która wiąże się z całkowitą utratą anonimowości.
[clear] Osoby z grupy przeciwko anonimowości podają uniemożliwienie identyfikacji obu stron stron danej transakcji jako argument hamujący globalną ekspansję Bitcoina jako technologii przesyłu wartości. Argument ten najczęściej podnoszą rządy oraz banki centralne, które zaczynają doceniać możliwości jakie daje ta technologia jednak uważają anonimowość za „niedociągnięcie które należy naprawić”. Władze w Japonii chcą, aby operatorzy giełd dostarczali pełne dane swoich klientów. Uzasadniają to walką z przestępczością oraz umożliwieniem rozwoju kryptowalut w ramach interpretacji prawnych które powstają.

[clear] Z drugiej strony konfliktu panuje pogląd bazujący na fakcie, że ukrycie tożsamości jest de-facto jedyną możliwością na ochronę prywatności użytkowników Bitcoin. W przeciwieństwie do obecnego systemu bankowego, gdzie za cały proces przesyłu pieniędzy odpowiadają pośrednicy którzy mają wgląd we wszystkie szczegóły transakcji, technologia blockchain umożliwia przesył pieniędzy który jest widoczny dla wszystkich przy równoczesnym ukrywaniu informacji o uczestnikach takiej transakcji.
[clear] model bankowy bitcoin

 

 

[clear] Aby zachować anonimowość każdy z użytkowników musi używać nowego klucza publicznego do każdej transakcji. Tak długo jak liczba kluczy generowanych przez pojedynczą osobę nie jest ograniczona, tak długo prawie niemożliwe będzie określenie właściciela danego klucza.

[clear] Klucze składają się z losowych znaków i tak jak można prześledzić w prosty sposób całą historię pojedynczego bitcoina, tak bardzo trudne jest określenie kto stoi za danym adresem jeśli żadna z transakcji nie łączy bezpośrednio danego portfela z jedną osobą np. na portalach społecznościowych czy podczas zakupów.

[clear] Aspekt anonimowości jest wykorzystywany przez takie firmy jak Elliptic  które specjalisuje się w analizie blockchaina poprzez śledzenie danych monet, statystyki sieci oraz wielu innych technikach  dzięki którym może pochwalić się dużą skutecznością w śledzeniu użytkowników i praktycznie wyeliminowaniu anonimowości w Bitcoin.

[clear] Jednym z rozwiązań wykorzystywanym w celu walki z anonimowością jest Analiza graficzna transakcji która okazuje się bardzo pomocna w określaniu liczby unikalnych użytkowników Bitcoin poprzez mapowanie powiązań  transakcji. Jeśli którykolwiek z adresów kontrolowanych przez daną osobę pojawi się w blockchainie, wtedy transakcje powiązane z tym adresem zostaną automatycznie powiązane z tą osobą.

[clear] Wciąż istnieje szereg rozwiązań zapewniających anonimowość takich jak miksery Bitcoin. Jeśli chcemy zgubić historię naszych monet wysyłamy interesującą nas kwotę do takiego miksera i otrzymujemy ją z powrotem (pomniejszoną o prowizję). Otrzymane monety były wcześniej własnością innych użytkowników lub są świeżo wydobyte i posiadają czystą historię. Istnieje jednak ryzyko w postaci zaufania do takich mikserów oraz należy liczyć się z tym, że użytkownicy takich serwisów miksujących są automatycznie oznaczani jako „podejrzani” podczas graficznej analizie transakcji.

[clear] Jeśli chcemy mieć 100% pewność anonimowości powinniśmy zdobyć swoje pierwsze bitcoiny poprzez proces kopania lub prywatnej transakcji. Wszyscy którzy weszli w posiadanie Bitcoinów poprzez portfel online czy giełdę połączyli swoje dane osobowe z posiadanymi bitcoinami co oznacza, że ich transakcje stały się nawet bardziej transparentne niż ma to miejsce w tradycyjnym modelu bankowym.
[clear]

Aspekt anonimowości na pewno wymaga dyskusji jednak należy liczyć się z tym, że bitcoin posiada znacznie bardziej rozszerzone narzędzia do śledzenia oraz inwigilacji niż obecne rozwiązania. System bankowy jest zamknięty więc dostęp do szczegółowych informacji odnośnie danej transakcji ba tylko i wyłącznie bank w którym została zrealizowana.
Blockchain umożliwia taką analizę każdemu z racji transparentności i otwartego charakteru Bitcoin. Bardzo prawdopodobne, że rządy oraz instytucje finansowe przekona do adaptacji tej technologii właśnie aspekt prywatności ponieważ jest on dla nich idealnym  dopełnieniem technologii oferującej natychmiastowe, globalne transakcje przy minimalnym nakładzie finansowym i kosztach operacyjnych jaką jest Blockchain.

Previous London Blockchain Conference 2016
Next Cena Bitcoin spadła do $355

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *