Jak kryptowaluty mogą upaść


Litecoin jest wciąż drugą największą, zaraz po bitcoinie, kryptowalutą i przyjęło się nazywanie go cyfrowym srebrem przy czym bitcoin jest złotem jeśli zostaniemy przy terminologii metali szlachetnych. W przeciwieństwie do Bitcoina gdzie nowe bloki generowane są co 10minut, protokół Litecoin zakłada nowe bloki co 2,5 minuty przez co zapewnia znacznie szybsze potwierdzanie transakcji. Adekwatnie wygenerowanych monet będzie 4 razy więcej niż w przypadku Bitcoin.

[clear] Litecoin cieszył się w historii sporą popularnością, został zaprezentowany za pośrednictwem portalu Github 7 października 2011 roku i od tego czasu wolumin transakcji sukcesywnie rósł. Największe giełdy kryptowalut takie jak Bitfinex, OkCoin, BitBay, Kraken czy rodzime Bitmarket, Bitbay oraz Bitcurex wprowadziły możliwość handlu nim zarówno w walutach fiat takich jak Dolary, Eufo, Yuany czy Złotówki jak i Bitcoin.

[clear] Charlie Lee który jest autorem tej waluty obecnie jest skupiony na pracy w jednej z największych firm z branży walut kryptograficznych jaką jest CoinBase, gdzie pełni funkcję Dyrektora Technologicznego. Wyraził on ostatnio swoje zaniepokojenie o przyszłość Litecoin i stwierdził, że może on upaść. Jednym ze scenariuszy jakie bierze pod uwagę jest spadek wartości do zera. Ludzi mogą przestać go wspierać i wraz ze spadkiem zainteresowania wolumin drastycznie spadnie. Jeśli cena będzie niska, największe giełdy przestaną obsługiwać handel litecoinem i umrze on śmiercią naturalną.
[clear] Jednak brak zainteresowania nie jest jedynym zagrożeniem dla kryptowalut. Dużo bardziej niebezpieczne jest utracenie zaufania do takich rozwiązań poprzez znalezienie błędu w oprogramowaniu umożliwiającego na przykład wydawanie nie swoich pieniędzy. Takie zagrożenie dotyka również protoplaste walut kryptograficznych jakim jest Bitcoin. Istnieje zagrożenie, że bardzo szybko rozwijające się komputery kwantowe złamią całą znaną nam kryptografie i nie będziemy mogli sobie z tym poradzić. Jeśli jednak taki scenariusz zostałby zrealizowany, zniszczyłby doszczętnie cały internet oraz światowe finanse. Na chwile obecną nie jesteśmy w posiadaniu wiedzy jak zaprojektować protokoły szyfrujące odporne na kwantowe komputery, aby móc je zaadaptować do istniejących rozwiązań.

[clear]

Cena Litecoin w ostatnich dwóch latach była w miarę stabilna w porównaniu do Bitcoina, który odnotował konsekwentną utratę wartości od maksymalnego poziomu osiągniętego pod koniec 2013r. Rekord wyceny Litecoin wynosił ponad $45, a obecnie cena utrzymuje się w okolicach $3.

[clear] Trwająca obecnie debata nad wielkością bloków Bitcoina wprowadza wielu inwestorów w zakłopotanie i dzieli całą społeczność. Wiele osobistości postanowiło przez to zakończyć pracę nad tym projektem. Bitcoin rośnie bardzo szybko i istnieją uzasadnione obawy, że protokół w obecnej formie może nie być w stanie obsłużyć wciąż rosnącej liczby transakcji i dlatego część z programistów sugeruje wprowadzenie zmian w kodzie źródłowym.
Istnieją również opinie, że takie waluty jak Litecoin mogą wyręczyć Bitcoina w codziennych transakcjach z racji na swoją architekturę dopuszczającą znacznie większą ilość transakcji.
[clear] Waluty kryptograficzne są wciąż młodymi projektami i należy je traktować jako eksperyment, jednak istnieje coraz więcej twardych przesłanek, że odniosą spektakularny sukces.

 

Previous Anglia liderem w adaptacji kryptowalut
Next BitFury: Musimy stworzyć Bitcoinowe konsorcjum

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *