Categories
USD
We are in Social
04 listopada
2016
Software Wiadomości
3766 Views

System powiadomień usunięty z Bitcoin Core

Zespół deweloperów Bitcoin Core wyłączył system notyfikacji sieci zaprojektowany przez samego Satoshi Nakamoto.

[clear]
Głównym zadaniem Systemu Powiadomień było informowanie użytkowników o każdym istotnym wydarzeniu w sieci, takich jak nieplanowany fork lub możliwe ataki phishingowe. Osoby będące w posiadaniu klucza (Alert key) mogły wysłać wiadomość poprzez sieć Bitcoin do wszystkich użytkowników oraz portfeli znajdujących się na komputerach.
Klucz ten był o tyle problematyczny, że był on unikatowy i nie było możliwości wygenerowania nowego. W przypadku dołączania nowych deweloperów do zespołu, klucz był przekazywany nowym członkom jednak nie było możliwości zmienienia go, a co za tym idzie pozbawienia dostępu byłym członkom.

[clear]
Istniało uzasadnione ryzyko, że klucz wpadnie w niepowołane ręce. Każdy posiadacz klucza teoretycznie był w stanie wygenerować wiadomość, którą otrzymałby każdy użytkownik sieci Bitcoin. Taki scenariusz był głównym powodem usunięcia tej funkcji z oficjalnego protokołu.

[clear]
Większość najpopularniejszych portfeli skasowała możliwość odbierania takich wiadomości.
Argumentacja zespołu wydaje się racjonalna, jednak ingerowanie w kod może budzić kontrowersje. Na szczęście nawet najdrobniejsza zmiana w protokole nie umknie użytkownikom z racji pełnej transparentności.
Nie powinniśmy się również kurczowo trzymać wszystkich wytycznych zaproponowanych przez Satoshiego w oryginalnym White Paper, ponieważ nikt nie jest nieomylny.


 
Najczęściej czytane

13 maja 2015
Software, Wiadomości
Czy kopanie Bitcoin jest wciąż opłacalne?
Kopanie Bitcoinów to proces w którym zostajemy nagradzani monetami w zamian za utrzymywanie komputerów służących do weryfikacji transakcji w sieci. Górnicy zarabiają na Bitcoin jeśli cena rynkowa będzie wyższa niż koszt wydobycia czyli koszt sprzętu oraz prądu ponieważ takie komputery pracują non stop.
05 kwietnia 2016
Software, Wiadomości
Wystartował OpenBazaar- zdecentralizowana platforma do handlu
12 maja 2015
Software, Wiadomości
Stacje benzynowe Lukoil przyjmują Bitcoin
Stacje benzynowe Lukoil na Litwie, Łotwie oraz Estonii akceptują Bitcoiny. Serwis SpectroCoin pośredniczy w przyjmowaniu tej waluty oraz jest odpowiedzialny za wszelkie techniczne kwestie.