System powiadomień usunięty z Bitcoin Core


Zespół deweloperów Bitcoin Core wyłączył system notyfikacji sieci zaprojektowany przez samego Satoshi Nakamoto.

[clear] Głównym zadaniem Systemu Powiadomień było informowanie użytkowników o każdym istotnym wydarzeniu w sieci, takich jak nieplanowany fork lub możliwe ataki phishingowe. Osoby będące w posiadaniu klucza (Alert key) mogły wysłać wiadomość poprzez sieć Bitcoin do wszystkich użytkowników oraz portfeli znajdujących się na komputerach.
Klucz ten był o tyle problematyczny, że był on unikatowy i nie było możliwości wygenerowania nowego. W przypadku dołączania nowych deweloperów do zespołu, klucz był przekazywany nowym członkom jednak nie było możliwości zmienienia go, a co za tym idzie pozbawienia dostępu byłym członkom.

[clear] Istniało uzasadnione ryzyko, że klucz wpadnie w niepowołane ręce. Każdy posiadacz klucza teoretycznie był w stanie wygenerować wiadomość, którą otrzymałby każdy użytkownik sieci Bitcoin. Taki scenariusz był głównym powodem usunięcia tej funkcji z oficjalnego protokołu.

[clear] Większość najpopularniejszych portfeli skasowała możliwość odbierania takich wiadomości.
Argumentacja zespołu wydaje się racjonalna, jednak ingerowanie w kod może budzić kontrowersje. Na szczęście nawet najdrobniejsza zmiana w protokole nie umknie użytkownikom z racji pełnej transparentności.
Nie powinniśmy się również kurczowo trzymać wszystkich wytycznych zaproponowanych przez Satoshiego w oryginalnym White Paper, ponieważ nikt nie jest nieomylny.


 

Previous Bitmain otwiera kopalnie o mocy 140,00kW
Next 100 miliardów dolarów przesłanych Bitcoinem

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *