Slush Pool: Koncentracja 75% mocy obliczeniowej w jednym miejscu to katastrofa

Marek Palatinus, właściciel kopalni Slush Pool oraz projektant oraz pomysłodawca portfela Trezor skomentował w dość dosadny sposób plany budowy największego centrum obliczeniowego ogłoszonego przez lidera branży-firmę Bitmain.

 

 


Odnosi się to do pożliwego ataku 51%, który może mieć miejsce w momencie gdy jedna osoba lub grupa kontroluje większość mocy obliczeniowej, aby manipulować procesem transakcji. Skoncetrowanie większość hashrate w jednym kraju może zdecydowanie zwiększyć to ryzyko.


Palatinus rozjaśnił również, że posiadanie więcej jak 30% mocy obliczeniowej nie ma ekonomicznego sensu, ponieważ oznacza to „kopanie przeciwko sobie”.

.
Nalezy jednak pamiętać, że wspomniane centrum obliczeniowe nie będzie w całości należało do Bitmain. Firma twierdzie, że będzie w posiadaniu jedynie części urządzeń, a reszta będzie używana przez pozostałych górników. Wciąż jednak dochodzi nowy czynnik zagrażający idei decentralizacji, a mianowicie geograficzna koncentracja.

To nie jest wina Chin, że inwestorzy w tym regionie wspierają Bitcoin bardziej, niż gdziekolwiek indziej na świecie


Czytaj więcej: Bitmain otwiera kopalnie o mocy 140,00kW


Mający swoją siedzibę w Pekinie producent urządzeń do kopania oraz jeden z większych zawodników, jeśli chodzi o sam proces potwierdzania transakcji zapowiedział budowę olbrzymiego centrum w północnych chinach. Kopalnia będzie konsumowała ponad 135 megawatów energii elektrycznej.

About The Author

if you are the smartest person in the room you are in the wrong room. Blockchain skaluje zaufanie, zróbmy z tym coś fajnego.

Related posts

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *