Rośnie poparcie społeczności dla UASF. SegWit zostanie wprowadzony?


Rośnie poparcie społeczności dla UASF (User-activated-soft-fork)  przy BIP148, które jest dopełnieniem dla forsowanej przez niektóre środowiska aktualizacji SegWit.

Jak możemy się dowiedzieć ze strony uasf.saltymelon.org, całkowita liczba węzłów zaktualizowanych do BIP 148 sięgnęła 300.
Bitcoin Improvement Proposal 148, które zawiera główną aktywację SegWit zostało opublikowane 12 marca przez anonimowego dewelopera ukrywającego się pod pseudonimem shaolinfry. Główną różnicą w stosunku to poprzednich propozycji jest fakt, że to użytkownicy za sprawą węzłów zmuszają górników do wprowadzenia SegWit. Wersja UASF jest bliższa hardforkowi i z obecnych informacji wynika, że może być zaimplementowana najwcześniej pierwszego sierpnia jeśli wcześniej nie zostanie wypracowane porozumienie w sprawie SegWit
W ciągu ostatniego tygodnia, wsparcie dla UASF/BIP148 wzrosło sześciokrotnie z początkowych 50 do ponad 300 węzłów i utrzymuje się obecnie na poziomie 4.5% wszystkich bitcoinowych nede’ów.

BIP148 zdobywa coraz więcej zwolenników na czele z projektem Litecoin na czele którego stoi Charlie Lee. Zachęca on użytkowników LTC do sugerowania i namawiania właścicieli portfeli oraz giełd obsługujących Litecoin do udzielenia wsparcia dla SegWit.

Dzięki danym dostarczonym przez Coin Dance, główny soft fork wprowadzający BIP148 jest wspierany przez szereg firm działających na polu walut kryptograficznych z takimi podmiotami jak BitFury, BTCC, Bitcoin india czy BitPay na czele.
W tym samym czasie główny rywal SegWit, Bitcoin Unlimited wciąż ma po swojej stronie dużą grupę górników. W ostatnich 1000 bloków  358 wspiraz BU przy 278 SegWit. Bitcoin Unlimited zebrał bardzo mocną drużynę w skład której wchodzą największe poole na świecie takie jak AntPool, Slush, ViaBTC czy Bitcoin.com.

W całej debacie odnoście skalowania bitcoina wciąż pojawiają się nowe wątki. Już dawno stało się to bardziej politycznym niż technologicznym problemem. Jeśli społeczność nie dojdzie do porozumienia nastąpi rozłam przez co będziemy świadkami powstania nowej waluty na kształ Bitcoin oraz Bitcoin Classic. Czy będzie do dobre dla całej społeczności? Na początku na pewno nie, ponieważ zarówno kapitał jak i zasoby ludzkie zostaną rozproszone. Na całej tej dyskusji na pewno skorzystają alternatywne waluty kryptograficzne o bardziej przejrzystej polityce oraz zarządzaniu. Na pewno szykują się ciekawe czasy i warto mieć rękę na pulsie.

Previous Czym jest ICO i dlaczego Venture Capital trzyma rękę na pulsie
Next Prywatny fundusz inwestycyjny na Ethereum Classic

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *