IBM umacnia swoją pozycję w sektorze blockchain


Gigant sektora IT IBM powoli staje się liderem jeśli chodzi o rozwiązania finansowe bazujące na blockchainie. W grudniu 2016 roku dostarczył rozwiązania dla Indian Mahindra Group  oraz ogłosił partnerstwo z gigantem branży logistyczniej Maersk.

Nie poprzestaje na tym i właśnie dopisał do swojego portfolio obsługę Chińskiego sektora farmaceutycznego. Nowa platforma o nazwie  Yijian Blockchain Technology Application System została opracowana razem z Heija- chińską firmą obsługującą dedykowany łańcuch.

IBM po dogłębnych analizach doszedł do wniosku, że zarówno w Chinach jak i na innych rynkach, mali dostawcy muszą czekać od 60 do 90 dni na zapłatę za dostarczone przez siebie produkty co znacznie ogranicza ich kapitał obrotowy i znacznie spowalnia rozwój. Spowodowane jest to nawałem papierkowej roboty, licznymi błędami spowodowanymi przez czynnik ludzki oraz opóźnieniami spowodowanymi przestarzałym łańcuchem dostaw.
Platforma będzie używać rozproszonego rejestru w celu lepszego śledzenia aktywów podczas całego procesu dostarczania do finalnego odbiorcy. Szyfrowana dokumentacja znacznie poprawi bezpieczeństwo, a poprzez udostępnienie każdej ze stron jednakowego dostępu do rejestru transakcji sprawi, że autoryzacja stanie się dużo szybsza co będzie miało bezpośredni wpływ na skrócenie całego procesu.

Nie jest jeszcze podana data uruchomienia całej usługi. W pierwszej fazie projektu za pośrednictwem Yijan, cały system zostanie przetestowany na jednej firmie z branży farmaceutycznej, szpitalowi oraz na jednym z banków. Test ma ruszyć około czerwca 2017 i jak zapowiada IBM, cała platforma może zostać w prosty sposób zaadaptowana do innych sektorów gospodarki.

Patrząc na prędkość ekspansji IBM  oraz skale rozwiązań jakie oferują swoim partnerom nie jest wykluczone, że gigant branży IT wypracuje sobie przez swoją konsekwencję pozycję monopolisty w dostawie tego rodzaju rozwiązań. Za jego sukcesem stoi kilka aspektów takich jak duże doświadczenie oraz długa historia we wdrażaniu nowych technologii na stopniu korporacyjnym oraz ugruntowana pozycja w takich sektorach jak bankowość osobista, ubezpieczenia czy handel aktywami.

W przeciwieństwie do wielu banków eksperymentujących z blockchainem, IBM jest neutralnym graczem nie utożsamiającym się z żadnym pojedynczym biznesem dzięki czemu ma duże szanse na nawiązanie współpracy z reprezentantem praktycznie każdej dziedziny. Jeśli IBM utrzyma swój kierunek i skonsoliduje swoje dotychczasowe usługi możemy liczyć na wzrost całego ekosystemu zarówno jeśli chodzi o adaptacje jak i napływ nowych środków.

Previous BitFury Group rozpoczyna strategiczną współpracę z Ukrainą
Next Kolejny atak na sieć Bitcoin? ponad 65k niepotwierdzonych transakcji

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *