Kolejny atak na sieć Bitcoin? ponad 65k niepotwierdzonych transakcji


 

Nie jest tajemnicą, że sieć bitcoin jest jeszcze daleka do doskonałości. Mogłoby się wydawać, że problem przepustowości i przerobu całej sieci został opanowany jednak właśnie jesteśmy prawdopodobnie świadkami kolejnego ataku na sieć. Na chwilę obecną ponad 65 000 transakcji jest niepotwierdzonych i nie zanosi się, aby ta liczba zmalała.
Nie jest to pierwszy raz, gdy bitcoinowy blockchain jest zapchany. Na przestrzeni kilku poprzednich miesięcy zdarzało się to kilkukrotnie. Za każdym razem ktoś spamuje tysiącami mikrotransakcji, przez co inni użytkownicy są zmuszeni płacić większe fee aby ich transakcji została zrealizowana szybciej. Jesli nie jesteśmy górnikami, taka sytuacja nie wygląda najlepiej.


Jeśli przeanalizujemy poprzednie wydarzenia tego typu, możemy zaobserwować korelację pomiędzy efektywnością sieci, a ceną. W momencie gdy nie jesteśmy w stanie w pełni korzystać z podstawowych funkcji bitcoina ludzie zaczynają tracić cierpliwość. Podczas takiego ataku możliwy okres zarejestrowania transakcji w blockchain z domyślnym fee może wynieść do kilkunastu godzin, a w najgorszych przypadkach nawet kilka dni. W bitcoinie nie możemy cofać transferów, więc  jesteśmy pozbawieni dostępu do swoich środków.

Jak na razie cena nie zareagowała tak jak w przeszłości jednak wygląda na to, że atak jeszcze się nie skończył. Komu może zależeć na spadku ceny bitcoin i kto posiada wystarczające zasoby konieczne do przeprowadzenia takiego ataku?

Należy zastanowić się jednak czy aby napewno jest atak spamującymi transakcjami. Po analizie blockchain nie znajdziemy obecnie jednego adresu wysyłającego tysiące transakcji jak to miało miejsce w przeszłości, a sporą liczbę pojedynczych adresów. W takim przypadku nie można wykluczyć nagłego wzrostu organicznego.
Obecnie trwa burzliwa dyskusja na temat skalowalności Bitcoina więc możliwa jest ingerencja jednej z grup nacisku, aby uzyskać dodatkowy argument popierający swoją tezę.

Na stronie bitcoinfees.21.co możemy sprawdzić jaka jest obecnie zalecana opłata transakcyjna, aby nasz przelew doszedł w miare szybko. Na chwilę obecną fee wynosi ponad 45,200 satoshi, czyli prawie 60 centów!

 

Niemniej jednak czy jest to atak czy nagły, naturalny wzrost pokazuje to małą wydolność obecnego blockchaina. Opłaty transakcyjne sięgają kilku złotych, a czas oczekiwania zbliża się do oferowanego przez Western Union. Nie tędy droga Bitcoin.

Previous IBM umacnia swoją pozycję w sektorze blockchain
Next FACTOM (FCT) otrzymał ponad $8mln dofinansowania

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *