Vitalic Buterin: W ethereum nie będzie górników


Podczas odbywającego się w Moscow Digital October, twórca Ethereum podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat systemu oraz lekcji, jakich nauczył się z ataki na TheDAO oraz ciągnącą się walką pomiędzy SegWit oraz Bitcoin Unlimited.

W marcu, Ethereum zaprezentowała nowy plan rozwoju tej blockchainowej platformy którego największą zmianą będzie przejście z dotychczasowego algorytmu Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). Jak narazie czas pomiędzy kolejnymi blokami nie powinien się zmienić, ale patrząc perspektywisycznie, może być skrócony nawet trzykrotnie. Dodatkowo z czasem nagroda za każdy wykopany blok będzie ulegała zmniejszeniu, ponieważ nie będzie konieczności wynagradzania górników.

“W ostateczniej wersji nie będzie górników. Cena gas może się obiniżyć, ponieważ nagroda za blok pójdzie w dół.”

Vitalic zatrzymał się również przez chwilę przy temacie PoS i zastanawiał się czy  nie ma się on bardziej ku centralizacji. Uważa jednak, że nowy konsensus pozwoli na szybszy oraz łatwiejszy rozwój funkcjonalności całej sieci w porównianiu do PoW:

“Oba systemy mogą byc scentralizowane. Bardzo mała liczba górników obecnie kontroluje większość sieci i ten problem nie jest łatwy do rozwiązania. Jest to najuczciwszy algorytm dla początkujących. Jeśli ktoś posiada 10 razy więcej monet, zarobek będzie 10 razy większy. W systemie PoW jeśli ktoś posiada 10 razy większą moc obliczeniową, zarobek może być ponad 11 razy większy. Chodzi o to, że jeśli nawet jeden komputer kontroluje większość sieci i może przeprowadzić atak 51%, nie zniszczy to systemu. Możemy przeprowadzić hardfork i dalej działać, a atakujący może zaatakować tylko raz i straci wszystkie pieniądze.”

 

 

Został również poruszony jeden z najbardziej dramatycznych momentów w historii Ethereum, a mianowicie wyprowadze przez błąd w kodzie ponad $60 milionów dolarów z kontraktu zebranego na The Dao . Buterin podzielił się czego nauczyły go te wydarzenia.

 

“Wierzę, że fakt posiadania przez Ethereum szeregu implementacji oraz klientów uratował naszą sieć. Dla przykładu Geth nie mógł przetwarzać danych transakcji, a Parity tak.”

Przy rozmowie na temat systemów blockchain, które mogły by konkurować pod względem prędkości z takimi systemami jak Visa czy Mastercard, Buterin przywołał dwie technologie- Bitcoinowy Lightning Network oraz sieć Raiden od Ethereum.
Całe wystąpienie oraz panel pytań miał miejsce 11 kwietnia we współpracy z platformą Waves

 

Previous Nasdaq oficjalnie inwestuje w blockchain
Next Bitcoin & Blockchain conference - 19.05.2017 Praga, Czechy

No Comment

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *